Απρ 18

H παρουσία του Γυμνασίου Βόνιτσας και του Γυμνασίου Μοναστηρακίου στο 8ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

Το Γυμνάσιο Βόνιτσας και το Γυμνάσιο Μοναστηρακίου συνεργάστηκαν και συμμετείχαν στο 8ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας με το έργο «Το ηλιακό μας σύστημα στο σύμπαν».

Πρόκειται για έναν ιστότοπο WordPress ο οποίος περιέχει πλήθος άρθρων  για  το ηλιακό μας σύστημα και το σύμπαν. Δουλέψαμε ομαδικά, με φαντασία και δημιουργικό πνεύμα, αναδείξαμε πληροφορίες και μυστήρια σχετικά με το ηλιακό μας σύστημα και το σύμπαν και δημιουργήσαμε μια ουσιαστική σχέση συνεργασίας ανάμεσα στα δύο σχολεία.

Την Τετάρτη 18-04-2018 πενταμελής ομάδα μαθητών της Β΄ τάξης του Γυμνασίου Βόνιτσας, μαζί με αντίστοιχη πενταμελής ομάδα μαθητών της Β΄ τάξης από το Γυμνάσιο Μοναστηρακίου, επισκέφτηκε  τον χώρο διεξαγωγής του φεστιβάλ στο Αγρίνιο ώστε να παρουσιάσει το έργο στην μαθητική κοινότητα.

Το έργο μας βρίσκεται εδώ.