Μαγειρεύουμε μειώνοντας το αποτύπωμα του άνθρακα

Με αφορμή το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «The way to sustainability-Ο δρόμος προς τη βιωσιμότητα» του Διεθνούς Δικτύου Global School Alliance, τη Δευτέρα 22 Απριλίου 2024 υποδεχτήκαμε στο νηπιαγωγείο μας την κυρία Αναστασία Λ., γιαγιά παλιάς μαθήτριάς μας, που έφτιαξε μαζί με τα παιδιά παραδοσιακό σιμιγδαλένιο χαλβά.

Τα παιδιά άνοιξαν τα ντουλάπια της κουζίνας του σχολείου, βρήκαν όλα τα υλικά που υπήρχαν εκεί από προηγούμενες φορές που είχαμε μαγειρέψει και αφού μέτρησαν τα υλικά εκτέλεσαν βήμα βήμα την παρασκευή του χαλβά. Τα παιδιά συνειδητοποίησαν έτσι ότι μπορούμε να φτιάξουμε απλά γλυκά χωρίς να χρειάζεται πάντα να πηγαίνουμε στο super market και να αγοράζουμε καινούργια υλικά.

Μ’ αυτό τον τρόπο κάνουμε οικονομία και βοηθάμε στην ελαχιστοποίηση του αποτυπώματος του άνθρακα.