Πανελλήνιος Διαγωνισμός Ζωγραφικής Παιδικής Helmepa

H Ελληνική Ένωση Προστασίας Θαλάσσιου Περιβάλλοντος – HELMEPA προκηρύσσει κάθε χρόνο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Ζωγραφικής για τις Ομάδες του Προγράμματος «Παιδική HELMEPA». Το φετινό θέμα είναι «Ο Γλάρος της HELMEPA: 40 χρόνια ΟΧΙ σκουπίδια, ΟΧΙ πλαστικά στις θάλασσές μας» και απευθύνεται σε τρεις κατηγορίες μαθητών/-τριών:

1η κατηγορία: Νηπιαγωγεία & Σχολικές Μονάδες Ειδικής Αγωγής

2η κατηγορία: Α’, Β’, Γ’ Τάξεις

3η κατηγορία: Δ’, Ε’, ΣΤ’ Τάξεις

Η Επιτροπή Αξιολόγησης των έργων αποτελείται από διακεκριμένες και καταξιωμένες προσωπικότητες στο χώρο της τέχνης και συνεργάτες της HELMEPA.

Παρατίθενται με ΑΛΦΑΒΗΤΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

1. ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣ, Σκιτσογράφος, Δημιουργός του Γλάρου της HELMEPA
  2. ΔΡΟΥΓΚΑΣ ΑΧΙΛΛΕΑΣ, Ζωγράφος
  3. ΛΙΤΤΗ ΑΦΡΟΔΙΤΗ, Γλύπτρια & Καθηγήτρια της Ανώτατης Σχολής Καλών Τεχνών
  4. ΜΑΚΡΟΥΛΑΚΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ, Ζωγράφος
  5. ΔΡ. ΣΚΟΥΛΛΟΣ ΜΙΧΑΛΗΣ, Ομότιμος Καθηγητής Χημείας Περιβάλλοντος και Ωκεανογραφίας, ΕΚΠΑ
  6. ΣΟΡΟΓΚΑΣ ΣΩΤΗΡΗΣ, Ζωγράφος
  7. ΣΤΑΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΟΛΓΑ, Γενική Διευθύντρια HELMEPA
  8. ΦΑΣΙΑΝΟΥ ΜΑΡΙΖΑ, Γκαλερίστρια

Λίγα λόγια για το Πρόγραμμα «Παιδική HELMEPA»

Λειτουργεί από το 1993 και στα 28 αυτά χρόνια, έχουν συμμετάσχει 4.270 εθελοντές εκπαιδευτικοί 1.591 σχολείων της χώρας, οι οποίοι ανέλαβαν να καθοδηγήσουν 125.000 παιδιά ηλικίας 5-12 ετών σε περιβαλλοντικές δράσεις.

Στόχος του προγράμματος είναι να ενισχύσει τη γνώση της εκπαιδευτικής κοινότητας για τους ωκεανούς, να την ενθαρρύνει να αναλάβει ενεργό ρόλο σε ατομικό και συλλογικό επίπεδο για την επίτευξη του Στόχου 14 Βιώσιμης Ανάπτυξης: «Ζωή κάτω από την επιφάνεια της θάλασσας» για τη βιώσιμη ανάπτυξη και να αναδείξει την αλληλεπίδραση μεταξύ ανθρώπου και θάλασσας.

Βιώσιμης Ανάπτυξης14 Ζωή κάτω στο νερό

Το Νηπιαγωγείο μας συμμετείχε στο φετινό διαγωνισμό με τη δημιουργία 2 αφισών. Τα παιδιά του Ολοήμερου Τμήματος χωρίστηκαν σε 2 ομάδες(από 8 & 7 παιδιά) και δούλεψαν γι’ αυτές με φαντασία, ζήλο και πολύ κέφι.

Τα ονόματα των 2 ομάδων δόθηκαν από τα ίδια τα παιδιά

Ομάδα Καθαρή Παραλία