Προετοιμασία για την επόμενη ανεστραμμένη σχολική χρονιά!

Αν σκέφτεστε να δοκιμάσετε το μοντέλο της αντιστραμμένης μάθησης, την επόμενη σχολική χρονιά, τώρα είναι ο κατάλληλος καιρός για να ετοιμαστείτε. Αν ξέρετε ήδη ποια τάξη θα πάρετε, σκεφτείτε ποιο μάθημα θα θέλατε να αναστρέψετε! Αν είναι η πρώτη σας φορά μπορείτε να δοκιμάσετε ένα θεωρητικό μάθημα με λίγες ώρες, όπως η Μελέτη Περιβάλλοντος, η Ιστορία, η Γεωγραφία ή κάτι ανάλογο. Αφού μελετήσετε την ύλη του μαθήματος και αποφασίσετε αν θα αναστρέψετε όλα τα κεφάλαια ή μόνο κάποια, αρχίστε να ψάχνετε στο διαδίκτυο για κατάλληλα βιντεάκια ή σκεφτείτε ιδέες για να φτιάξετε δικά σας. Πολύ χρήσιμο θα είναι να αρχίσετε να δημιουργείτε σχέδια μαθημάτων όπου θα περιγράφετε τους στόχους του μαθήματος, το περιεχόμενο του βίντεο και τις βιωματικές, ομαδοσυνεργατικές δραστηριότητες μέσα στην τάξη. Άν έχετε ετοιμάσει τα περισσότερα βίντεο από το καλοκαίρι, η χρονιά θα βγει πολύ εύκολα. Το έχω δοκιμάσει και δουλεύει. Ένα σημαντικό πλεονέκτημα είναι ότι συνήθως περισσότερο χρόνο χρειάζονται τα πρώτα βίντεο, μέχρι να εξοικειωθείτε με τη διαδικασία της δημιουργίας. Μετά από τα πρώτα βίντεο, ο χρόνος που απαιτείται για τη δημιουργία τους ελαχιστοποιείται. Καλές αναστροφές της διδασκαλίας σας και καλό καλοκαίρι!