Frosso Kritsotaki's blog

Just another Blogs.sch.gr site

Η συνάρτηση ψ=α*x

Μαρ 202012

Είχαμε δει στο προηγούμενο μάθημα ποια μεγέθη ονομάζουμε  ανάλογα  και ποιες ιδιότητες παρατηρούμε στον πίνακα τιμών τους και στη γραφική παράσταση.

Σήμερα θα μελετήσουμε προβλήματα με ποσοστά.

Άσκηση 8 σελ. 71 σχολ. βιβλίου

Ο Μηχανισμός των Αντικυθήρων.

Ιαν 20202

Ο αστρολάβος είναι ένα ιστορικό αστρονομικό όργανο υψηλής ακρίβειας ,το οποίο χρησιμοποιούσαν οι ναυτικοί και οι αστρονόμοι για την ναυσιπλοΐα και την παρατήρηση του Ήλιου και των αστεριών από τον 3ο αιώνα π.Χ. μέχρι τον 18ο αιώνα μ.Χ.. Είναι η αρχαιότερη σωζόμενη διάταξη με γρανάζια και είναι φτιαγμένη από μπρούντζο σε ξύλινο πλαίσιο. Από πρόσφατες έρευνες καταρρίφθηκε η θεωρία ότι εμπεριέχει ένα διαφορετικό γρανάζι, όμως ο μηχανισμός που ανακαλύφθηκε έχει σχέση με την κίνηση της Σελήνης και είναι εντυπωσιακός   αφού δίνει την δυνατότητα μεταβλητής γωνιακής ταχύτητας στον άξονα που κινεί την Σελήνη.

Χρησιμότητα.

Ο μηχανισμός πριν από 2000 χιλιάδες χρόνια υπολόγιζε:

1. Τη θέση του Ήλιου.
  2. Τη θέση της Σελήνης.
  3. Τη θέση των πλανητών στον ουρανό.
  4. Τις εκλείψεις.

Η ανακάλυψη.

Συμιακοί σφουγγαράδες ανακαλύπτουν τυχαία το ναυάγιο των Αντικυθήρων το 1900 και με πρωτόγονα μέσα έρχονται στην επιφάνεια ευρήματα όπως ο περίφημος μηχανισμός των Αντικυθήρων και τα αγάλματα του εφήβου των Αντικυθήρων και του Φιλοσόφου.

Η εκδρομή του σχολείου μας στο Μουσείο Ελεύθερνας και σε εργαστήριο Κεραμικής

Δεκ 201918

Το σχολείο μας διοργάνωσε εκδρομή στο νεόδμητο Μουσείο της Ελεύθερνας.

Το Μουσείο βρίσκεται μετά τον ανασκαφικό χώρο της Αρχαίας Ελεύθερνας σε ένα πολύ όμορφο κτίριο το οποίο εμπλουτίζεται συνεχώς με νεότερο ανασκαφικό υλικό.

Μάθαμε τη σχέση που είχε η Αρχαία Ελεύθερνα και οι πολεμιστές της με τον πόλεμο της Τροίας. Ανακαλύψαμε αναφορές στην Ιλιάδα.

Η ξενάγηση μας άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις. Φύγαμε λίγο πιο σοφοί γνωρίζοντας την Ιστορία μας.

frosso’s blog

Φεβ 201317

Hello world!

Ιαν 201121

Καλωσήρθατε στο Blogs.sch.gr. Αυτή είναι η πρώτη σας δημοσίευση. Αλλάξτε την ή διαγράψτε την και αρχίστε το “Ιστολογείν”!

Είμαι η Φρόσω Κριτσωτάκη, Μαθηματικός.

Η θέση μου είναι σε Γυμνάσιο της πόλης του Ηρακλείου.

Λατρεύω τις κατασκευές και είμαι φανατική της οργάνωσης.

Συντάκτες Ιστολογίου

• Φρόσω Κριτσωτάκη