Καλώς ήρθατε στο Εrasmus+ blog

Eδώ μπορείτε να δημοσιεύετε τα άρθρα σας για το Πρόγραμμα Erasmus+, προκειμένου να φτιάξουμε όλοι μαζί μία κοινότητα αλληλεπίδρασης στο σχολείο μας!!!

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επισκεφθείτε το site μας!

Σχολικός διαγωνισμός “Λέμε ΟΧΙ στον σχολικό εκφοβισμό”

Το Διεθνές Κέντρο Ολυμπιακής Εκεχειρίας και το Βρετανικό Συμβούλιο στην Ελλάδα διοργανώνουν διαγωνισμό με θέμα “Λέμε ΟΧΙ στο σχολικό εκφοβισμό» / “Say NO to bullying”.

Ο Διαγωνισμός διοργανώνεται στο πλαίσιo του Εκπαιδευτικού Προγράμματος “Σέβομαι τη Διαφορετικότητα: Ένα πρόγραμμα κατά της ενδοσχολικής βίας”, ο οποίος έχει εγκριθεί από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων το οποίο είναι κατά της ενδοσχολικής βίας και βασίζεται στα ιδανικά και τις αξίες του Ολυμπισμού και της Ολυμπιακής Εκεχειρίας. Απευθύνεται σε μαθητές της Πέμπτης και Έκτης Δημοτικού και των τριών τάξεων του Γυμνασίου (10 – 15 ετών) σε όλα τα σχολεία εντός Ελλάδας. (περισσότερα…)

Τι είναι το Πρόγραμμα Erasmus+

ΤI EINAI TO ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ERASMUS+;

Το Πρόγραμμα Erasmus+ πήρε το όνομά του από την αναγνωρισιμότητα του Προγράμματος Erasmus στο πλαίσιο των προηγουμένων ευρωπαϊκών προγραμμάτων για τη Σχολική Εκπαίδευση. Είναι το νέο πρόγραμμα της Ευρωπαϊκής Επιτροπής για την εκπαίδευση, την κατάρτιση, τη νεολαία και τον αθλητισμό για την περίοδο 2014-2020. Στοχεύει στην ανάδειξη των δεξιοτήτων, της απασχολησιμότητας καθώς και στον εκσυγχρονισμό των συστημάτων εκπαίδευσης, κατάρτισης και νεολαίας σε όλους τους τομείς της Δια Βίου Μάθησης.

ΠΟΙΕΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΔΙΝΕΙ ΣΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ;

Το Erasmus+ δίνει τη δυνατότητα να μετακινηθούν για σπουδές σε συνεργαζόμενο Ίδρυμα του εξωτερικού με πλήρη αναγνώριση για το διάστημα των σπουδών τους και με διάρκεια κινητικότητα από 3-12 μήνες. Υπάρχει επίσης η δυνατότητα να πραγματοποιήσουν Πρακτική Άσκηση σε φορέα υποδοχής του εξωτερικού με πλήρη αναγνώριση για το διάστημα του έργου τους και με διάρκεια κινητικότητας από 2-12 μήνες.

ΠΟΙΕΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΔΙΝΕΙ ΣΤΟ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΤΩΝ ΙΔΡΥΜΑΤΩΝ;

Το Erasmus+ δίνεται η δυνατότητα στο  προσωπικό να μετακινηθεί αντίστοιχα για διδασκαλία/επιμόρφωση και επιμόρφωση σε φορείς του εξωτερικού.

ΣΕ ΠΟΙΕΣ ΧΩΡΕΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΗΘΩ;

Οι επιλέξιμες χώρες για κινητικότητα είναι:

Τα κράτη μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης (ΕΕ)
Αυστρία, Εσθονία, Ιταλία, Πορτογαλία, Βέλγιο, Φινλανδία, Λετονία, Ρουμανία, Βουλγαρία, Γαλλία, Λιθουανία, Σλοβακία, Κροατία, Γερμανία, Λουξεμβούργο, Σλοβενία, Κύπρος, Ελλάδα, Μάλτα, Ισπανία, Δημοκρατία της Τσεχίας, Ολλανδία, Ουγγαρία, Σουηδία, Δανία, Ιρλανδία, Πολωνία, Ηνωμένο Βασίλειο

2η Κινητικότητα μαθητών στην Τρίπολη, Ελλάδα

Αφίσα 2ης Κινητικότητας στην Τρίπολη

Δελτίο Τύπου πριν την κινητικότητα

1η Κινητικότητα Μαθητών στην Πολωνία 1/8-10-2018

Στο πλαίσιο υλοποίησης του Σχεδίου Συμπράξεων ανταλλαγών μεταξύ σχολείων ΚΑ229, Τομέας Σχολικής Εκπαίδευσης Erasmus+ διετούς διάρκειας 2018-2020, με τίτλο «THINK GLOBALLY, ACT LOCALLY», πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική αποστολή τριών εκπαιδευτικών και τεσσάρων μαθητών/τριών από την 01/10/2018 έως και 08/10/2018 στο σχολείο Szkoła Podstawowa Nr 9 Kołobrzeg στην πόλη Kołobrzeg της Πολωνίας. Τα συνεργαζόμενα εταιρικά σχολικά συγκροτήματα που συμμετέχουν στο Σχέδιο είναι (χώρα, πόλη, επωνυμία φορέα):

• Ελλάδα, Τρίπολη, 3ο Γυμνάσιο Τρίπολης
  • Πορτογαλία, Barcelos, Agrupamento De Escolas De Barcelos
  • Πολωνία, Kołobrzeg, Szkoła Podstawowa Nr 9 Kołobrzeg
  • Γερμανία, Ribnitz-Damgarten, Richard-Wossidlo-Gymnasium
  • Ιταλία, Trebisacce, Liceo Scientifico LS Trebisacce Sez. Cl. Ann.

Συντονίστρια χώρα: France, Tourcoing, Lycée privé Marie Noël

Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί των έξι σχολείων έδωσαν έμφαση στους πρώτους στόχους του Σχεδίου, ως εξής:

• Παρουσίαση των χωρών, περιοχών, πόλεων και σχολείων των έξι συμμετεχόντων χωρών
  • Συγκριτική έρευνα και παρουσίαση των αποτελεσμάτων της χρήσης των μέσων μεταφοράς ανάμεσα στους μαθητές των έξι συμμετεχόντων σχολείων
  • Γνωριμία με τον τρόπο ζωής, τα ήθη και έθιμα και την καθημερινότητα των μαθητών Γυμνασίου στην Ευρώπη
  • Καθαρισμός της παραλίας της πόλης Kołobrzeg

ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ

Αποτελέσματα της 1ης Κινητικότητας

Κατά τη διάρκεια της 1ης Σύντομης Επίσκεψης/Κινητικότητας μαθητών τέθηκαν οι βάσεις υλοποίησης του Σχεδίου, καθώς πραγματοποιήθηκε πλήρης οργάνωση των εγκεκριμένων δραστηριοτήτων για τα σχολικά έτη 2018-19 και 2019-20. Επίσης, τέθηκαν οι βάσεις για την προετοιμασία και οργάνωση των δραστηριοτήτων της 2ης Σύντομης Επίσκεψης/Κινητικότητας μαθητών κατά το σχολικό έτος 2018-19 στην Τρίπολη από τις 02-08/12/2018 και της 3ης Σύντομης Επίσκεψης/Κινητικότητας στην πόλη Ribnitz-Damgarten της Γερμανίας από τις 31/03 έως τις 06/03/2019. Η 1η Σύντομη Επίσκεψη/Κινητικότητα μαθητών αποτέλεσε ενεργή έναρξη της υλοποίησης του Σχεδίου και πρόσφερε πολύτιμη εμπειρία σε ατομικό και συλλογικό επίπεδο στην εκπαιδευτική μας κοινότητα, καθώς συμμετείχαν εκπαιδευτικοί, μαθητές και γονείς. Τέλος, εδραιώθηκαν σχέσεις εμπιστοσύνης ανάμεσα στους συντονιστές, οι οποίοι συναντήθηκαν για πρώτη φορά και μπορούν πλέον να εγγυηθούν την ποιοτική και αποτελεσματική συνέχεια του Σχεδίου.