Animal Friends in an Animal-Friendly World

Σχ. Έτος : 2019-2020

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί : Φανή Καραολή – Κωνσταντίνα Σέκερη- Αργυρώ Γείτονα

Τμήματα Ε1 & Ε2

Το έργο “Animal Friends in an Animal- Friendly World” αποτελεί συνεργασία με Ευρωπαϊκά σχολεία και   έχει ως στόχο την επικοινωνία των σχολείων, των εκπαιδευτικών και των μαθητών τους καθώς και την ευαισθητοποίηση για την προστασία των ζώων!

Συμμετέχουν 51 εκπαιδευτικοί από χώρες όπως η Ιταλία η Γαλλία, η Ισπανία, η Κροατία, Ρουμανία, Λιθουανία, Πολωνία κ.α.

Αναλυτικότερα :

Οι μαθητές μας θα γνωρίσουν τα πιο συνηθισμένα ζώα που ζουν στην Ελλάδα και θα “σχεδιάσουν” τον δικό τους- φιλικό ως προς τα ζώα – κόσμο. Θα εμβαθύνουν στα φυσικά τους χαρακτηριστικά, την υγεία, την τροφή, τις συνήθειές τους.  Θα εξερευνήσουν και θα καταγράψουν τα δικαιώματα των ζώων καθώς και τις συνθήκες διαβίωσής τους στην Ελλάδα.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει την επίσκεψη σε καταφύγιο ζώων ώστε οι μαθητές να συλλέξουν περισσότερες πληροφορίες για τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν τα ζώα και θα πάρουν συνέντευξη από τον/την υπεύθυνο του καταφυγίου ή από έναν κτηνίατρο.

Ως κατακλείδα, οι μαθητές θα σχεδιάζουν ένα “φανταστικό” κόσμο, φιλικό προς τα ζώα, κατασκευάζοντας εικαστικό υλικό.

Για να επισκεφτείτε το ιστολόγιο (blog) του έργου κάντε click ΕΔΩ

Όλες μας οι δράσεις παρουσιάζονται εδώ

Οι μαθητές θα θέσουν ερωτήσεις στην κτηνίατρο και θα πάρουν έτσι μια μικρή συνέντευξη!

Book titled 'ANIMAL FRIENDS'

Read this book made on StoryJumper

Διάσημοι ζωγράφοι με θέματα από το ζωϊκό βασίλειο

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε’ τάξης ανέλαβαν να δημιουργήσουν σε ομάδες εργασίας, ενημερωτικά φυλλάδια με στόχο την ενημέρωση των ανθρώπων για την προστασία των ζώων. Στη συνέχεια τα μοίρασαν στους γονείς και κηδεμόνες που βρίσκονταν στο προαύλιο την ημέρα επίδοσης των ελέγχων.

Ανάμεσα στις άλλες δραστηριότητες, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε τάξης κατασκεύασαν μικρά “καταφύγια” για τα πουλιά που δυσκολεύονται να επιβιώσουν το χειμώνα, λόγω μη εύρεσης τροφής αλλά και λόγω του κρύου και της βροχής. Σκοπός μας είναι να τα τοποθετήσουμε στα δέντρα του σχολείου μας!