webex τηλεφωνική σύνδεση 2

Webex meetings: Τηλεφωνική σύνδεση μαθητή

Υπάρχουν δύο περιπτώσεις:

Α) Η συνάντηση γίνεται με πρόσκληση. Οι μαθητές μπαίνουν ακολουθώντας το λινκ της πρόσκλησης από το μέιλ που έλαβαν (υπόψη: το απλό λινκ του δωματίου δεν δουλεύει).

Β) Η συνάντηση γίνεται χωρίς πρόσκληση. Οι μαθητές μπαίνουν ακολουθώντας το λινκ του δωματίου σας.

Οδηγίες για τηλεφωνική σύνδεση:

Α) Συνάντηση με πρόσκληση. Θα πρέπει ο μαθητής :

1. να καλέσει στο 2111981029 ή στο 21109902394
  2. να πληκτρολογήσει, μετά το ηχητικό μήνυμα, τον αριθμό της συνάντησης και μετά 2 φορές #

Οι αριθμοί αυτοί βρίσκονται στο μέιλ της πρόσκλησης που θα λάβει ο μαθητής:

…αλλά και στα στοιχεία της συνάντησης, αν χρειαστεί να τους μεταφέρουμε εμείς κατά τη διάρκεια της διεξαγωγής της:

Στη συνέχεια, για δική μας διευκόλυνση, καλό θα είναι να αλλαχτεί το όνομα του μαθητή για να φαίνεται κανονικά:

Β) Συνάντηση χωρίς πρόσκληση. Ο μαθητής κάνει τη διαδικασία όπως και πριν. Υπάρχουν δύο διαφορές:

• Τον αριθμό της συνάντησης πρέπει να τον δώσουμε εμείς. Για συναντήσεις χωρίς πρόσκληση ο αριθμός αυτός είναι σταθερός, συνεπώς μπορούμε να τον ξέρουμε από τα στοιχεία μιας οποιαδήποτε συνάντησής μας (βλ. πιο πάνω) και να τον μεταφέρουμε εκ των προτέρων.
  • Οι συναντήσεις χωρίς πρόσκληση ξεκινούν με το δωμάτιο κλειδωμένο, οπότε θα πρέπει να το ξεκλειδώσουμε πριν καλέσει ο μαθητής. Σε διαφορετική περίπτωση ο μαθητής δεν θα μπορεί να συνδεθεί: