Στόχος του Ομίλου

Κατά τη διάρκεια του διδακτικού έτους 2022-23, υλοποιείται στο σχολείο μας όμιλος θεάτρου με τίτλο “ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΣΑΙΞΠΗΡ:ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ-ΤΕΧΝΗ -ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΤΗΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗΣ” με τη συμμετοχή μαθητών και μαθητριών της Ε και Στ τάξης. Βασικός στόχος του ομίλου είναι η εξοικείωση των μαθητών με το αναγεννησιακό θέατρο, την καθημερινότητα και την αισθητική του 16ου και 17ου αιώνα. Παράλληλα, Η επαφή με τη γλώσσα της εποχής και η σχέση της με τη σημερινή βοηθά τους μαθητές να αναγνωρίσουν καλύτερα τα δομικά και μεταγλωσσικά της στοιχεία, προσδίδοντας
παράλληλα μια γοητεία σε κάτι ξένο και εξωτικό. Άλλωστε, η τριβή με την γλώσσα της εποχής θα τους βοηθήσει στο τελικό προϊόν του ομίλου, αφού θα κληθούν να την χρησιμοποιήσουν εκτενώς. Ακόμη, η ενασχόληση με τις πανδημίες στην περιοχή του Λονδίνου την εποχή του Σαίξπηρ, αλλά και οι αστρονομικές αναφορές του δραματουργού στα έργα του, στόχο έχουν να απεγκλωβίσουν τους μαθητές από επιστημονικοφανή στεγανά και προκαταλήψεις αγκιστρωμένες στη συλλογική κοινωνική συνείδηση (π.χ. αστρολογία, αμφισβήτηση των επιστημονικών ιατρικών επιτευγμάτων) αλλά και  να καλλιεργήσουν νέα ενδιαφέροντα και ενδεχόμενες κλίσεις των μαθητών. Τέλος, οι διεργασίες του ομίλου θα ολοκληρωθούν με την παρουσίαση της διασκευασμένης θεατρικής παράστασης «Δωδέκατη Νύχτα» στην αγγλική γλώσσα στην οποία θα λάβουν μέρος όλοι οι συμμετέχοντες μαθητές και στην οποία θα παρουσιάσουν με θεατρικό τρόπο όσα αποκόμισαν από το ταξίδι αυτό στην αναγεννησιακή εποχή του κορυφαίου βάρδου.