Φεβρουάριος

Φεβρουάριος-Μήνας αστρονομίας!

Οι αστρονομικές αναφορές του Σαίξπηρ πάρα πολλές,γεγονός που καταδεικνύει τις γνώσεις που είχε γύρω από αστρονομικά και αστρολογικά φαινόμενα, μιας και τα δύο αντιμετωπίζονταν αμφότερα ως αποδεκτές επιστήμες. Αρχικά, ασχοληθήκαμε με την αστρική γειτονιά μας και αρχίσαμε να βγαίνουμε προς τα ‘έξω’.

Λήψη αρχείου

Αργότερα, ασχοληθήκαμε με τα γνώριμα σε όλους ζώδια. Σκοπός ήταν να καταλάβουμε ότι οι ζωδιακοί αστερισμοί δεν είναι τίποτε άλλο από τη δισδιάστατη αναπαράσταση αστεριών,δηλαδή ήλιων σε ένα τρισδιάστατο περιβάλλον! Αναγνωρίσαμε τα ζώδιά μας, τα εντοπίσαμε σε κατάλληλο λογισμικό στα iPad μας και τέλος τα σχεδιάσαμε σε χαρτί!

Λήψη αρχείου

Έπειτα, ασχοληθήκαμε με τους αειφανείς αστερισμούς που κοσμούν τους ουρανούς. Αφού τους μάθαμε, ετοιμάσαμε τους δικούς μας αστροχάρτες χρησιμοποιώντας διάφορα υλικά!

Τέλος, ο πρόεδρος του Αστρονομικού Συλλόγου Αλεξανδρούπολης, Ανδρέας Αμανατίδης μας τίμησε με την παρουσία του στον όμιλο και, αφού μας έκανε μια πολύ ενδιαφέρουσα παρουσίαση,μας έδειξε το μεγαλείο του δικού μας αστεριού, του ήλιου, με το ηλιακό τηλεσκόπιο του συλλόγου στην αυλή του σχολείου!