Δεκέμβριος

Τον Δεκέμβριο ο όμιλος ασχολήθηκε με την αισθητική της εποχής του Σαίξπηρ! Αρχικά, ασχοληθήκαμε με τις διαφορές των κοινωνικών τάξεων, όπως αυτές αποτυπώνονται στα έργα του βάρδου, αλλά και στη γλώσσα, για παράδειγμα διαφορετική χρήση προσωπικών αντωνυμιών β’ προσώπου, αλλά και στην ιδιότυπη χρήση των προσβολών στην καθημερινή γλώσσα.

Λήψη αρχείου

Περιηγηθήκαμε στην Εθνική Πινακοθήκη του Λονδίνου όπου διαπιστώσαμε τις ενδυματολογικές διαφορές μεταξύ των διαφορετικών κοινωνικών τάξεων. Διαβάσαμε για την Ιερά Εξέταση και τους αυστηρούς παράλογους νόμους της εποχής και συζητήσαμε τις διαφορές στις ελευθερίες του ανθρώπου του τότε και του σήμερα. Τέλος, αναπαραστήσαμε κάποιους από τους πίνακες που είδαμε με τα κατάλληλο ύφος και τις διαθέσιμες στολές και περούκες. Επίσης, φτιάξαμε προκειμένου να τις χρησιμοποιήσουμε στην παράσταση collar ruffs από φίλτρα καφέ και σπάγκο.

1234567 ασδφγηξκλ Διαφάνεια1 ερτυθιοποιξθη ηκφγηφκξηγ ρζψυστωδυκβ σδφγηξκλ τυεδργυθιο φυθτκυδγη