2η διακρατική συνάντηση στα πλαίσια του Erasmus , στη Σύρο και στο Νηπιαγωγείο Βάρης

Banner 2

5 Ιουνίου 2022.

Όλα έτοιμα για την υποδοχή. Το σχολείο ευωδιάζει από τις μυρωδιές των αγριολούλουδων της  Άνοιξης των Συριανών βουνών. Κρατώντας του στόχους το σχεδίου που υλοποιείται με σχολεία από την Πολωνία, τη Σερβία, την Ισπανία και την Τουρκία, έγινε η προετοιμασία για την υποδοχή των εταίρων.

Οι κυριότεροι στόχοι του προγράμματος είναι:

– Η καλλιέργεια περιβαλλοντικής συνείδησης των μαθητών μας.

– Η επικοινωνία με τους συναδέλφους των εταιρικών σχολείων καθώς επίσης και μέσω της Πλατφόρμας E-TWINNING με στόχο την ανταλλαγή απόψεων, τη βελτίωση των μεθόδων διδασκαλίας και εργασίας στον τομέα της περιβαλλοντικής εκπαίδευσης , πάντα μέσα στα πλαίσια του Αναλυτικού μας προγράμματος. Λέξεις κλειδιά στη μεθοδολογία του σχεδίου αποτελούν τα: Νοιάζομαι και Ρωτώ, Συλλέγω, Οπτικοποιώ, Δημιουργώ, Δρω.

– Η κατανόηση των στόχων βιώσιμης ανάπτυξης σύμφωνα με την ατζέντα του 2030 και ειδικά των στόχων: 6 Καθαρό Νερό, 11 Βιώσιμες πόλεις και Κοινότητες και 13 Δράση για το κλίμα.

– Η μεταφορά και διάχυση των αποτελεσμάτων των δραστηριοτήτων του έργου στην ευρύτερη κοινότητα γονείς, σχολική αλλά και τοπική κοινότητα.

– Το έργο αυτό θα δώσει την ευκαιρία στους μαθητές μας να διαμορφώσουν από τη νηπιακή ηλικία, οικολογική ευαισθησία και συνείδηση, να ακολουθούν έναν υγιεινό τρόπο ζωής με κύριο γνώμονα την προστασία και τον σεβασμό στο περιβάλλον με ευθύνη απέναντι στον εαυτό μας αλλά και απέναντι στον άλλον.

– Τέλος, να νοιώσουν «Ευρωπαίοι» πολίτες και να προετοιμαστούν για το μονοπάτι εκείνο που θα οδηγήσει σε ένα κόσμο δικαιότερο, πιο ειρηνικό, και ευημερούντα και σε ένα υγιή πλανήτη.

λογότυπος του προγραμματος IMG 20220530 163457 IMG 20220530 163529 IMG 20220530 163846 IMG 20220603 175309 IMG 20220603 175326