4η μέρα στο ηλεκτρονικό μου “σχολείο”

Καλημέρα παιδιά!!!
Σήμερα είναι Παρασκευή 3 Απριλίου 2020
Η εποχή είναι Άνοιξη.
Ο Απρίλιος είναι 3 ημερών και όλο εκπλήξεις.

Πάμε για την καλημέρα μας , θυμάστε το τραγουδάκι μας ;

« μια φορά κι έναν καιρό , ένας μίλαγε όλο με Ο , κολομόρο οστο κολό, κολομορο οστο κολό

Ήταν κι ένας μια φορά , που τα έλεγε όλα με Α, καλαμαρα αστα καλά , καλαμάρα αστα καλά

Κι ένας άλλος δυο φορές, που τα έλεγε όλα με Ε κελεμερε εστε κελε, κελεμέρε εστε κελε

Κι ένας άλλος πέρα εκεί που τα έλεγε όλα με Ι, κιλιμίρι ιστι κιλί, κιλιμίρι ιστι κιλί

Κι ένας μα δεν ξέρω που, που τα έλεγε όλα με ΟΥ, κουλουμούρου ουστου κουλού , κουλουμούρου ουστου κουλού

Έγινε χαμός μεγάλος ήρθε κι ένας παπαγάλος που μπορούσε να μιλά καθαρά ελληνικά.

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑΑΑΑ

Ελπίζω ναι , γιατί σήμερα θα περάσουμε τέλεια.

Πάμε τώρα ένα μικρό δρώμενο, θα το ονομάσουμε πρωινό ξύπνημα . Παίζουμε όλοι , πάρτε και τα αδερφάκια σας , τη μαμά, πάμε λοιπόν .

« κάνουμε ότι κοιμόμαστε , ένα ξυπνητήρι κτυπά και όλοι πεταγόμαστε και ο καθένας μας αυτοσχεδιάζει κάτι δικό του στο πρωινό ξύπνημα (κάνει ότι πλένετε, βουρτσίζει τα δόντια – κτενίζεται, πίνει το γάλα του ,ετοιμάζει τη τσάντα του ).

Παίρνουμε την τσάντα μας και ξεκινάμε για το σχολείο , συναντιόμαστε στην πλατεία με τους φίλους μας , αρχίζουμε κουβέντα , παίζουμε , γελάμε.

Ξαφνικά τρομοκρατημένοι (για να δω φατσούλες) κοιτάζουμε το ρολόι , αργήσαμε πολύ. Τρέχουμε για το σχολείο, η πόρτα όμως είναι κλειστή, τα παιδιά είναι λυπημένα (για να δω λυπημένες φατσούλες) , μόνο για λίγο όμως γιατί η πόρτα ανοίγει και τα παιδιά χαρούμενα χορεύουν. Πάμε για χορό και γυμναστική ;

Ουφ ! κουραστήκαμε λιγάκι ; Μήπως πεινάσαμε κιόλας ; Ώρα για ένα υγιεινό πρωινό , μη ξεχνιόμαστε κιόλας . Πάμε να πλύνουμε τα χεράκια ;

Βάζουμε σαπούνι , κλείνουμε τη βρύση και μη ξεχνάμε να μετράμε από το 0 μέχρι το 10 αργά καθώς σαπουνίζουμε τα χέρια μας. Ανοίγουμε τη βρύση και μετράμε αντίστροφα από το 10 μέχρι το 0 αργά.

Τώρα με καθαρά χεράκια ας φάμε το πρωινό μας.

Εδώ είμαστε πάλι , ας κάνουμε τον προγραμματισμό της ημέρας.

Κάθε Παρασκευή κάναμε δανειστική βιβλιοθήκη στο σχολείο. Αυτό θα κάνουμε και σήμερα!
Λίγο διαφορετικά.
Δεν θα διαλέξετε από ένα παραμύθι εσείς, αλλά θα ακούσετε όλοι το ίδιο παραμύθι. Διάλεξα να ακούσετε το παραμύθι

Δεν είναι τέλειο;

Οι γονείς μπορείτε να βοηθήσετε στην κατανόηση του παραμυθιού με ερωτήσεις :

1.Πόσοι ήταν οι ήρωες; Ποια τα ονόματα τους;

2.Πού ζούσε ο κότσυφας και πού ο γλάρος;

3.Πώς αντιμετώπισαν οι υπόλοιποι γλάροι στην αρχή τον κότσυφα και πώς στο τέλος;

4.Αν θα θέλατε να είστε ένας από τους δύο ήρωες, ποιον θα επιλέγατε και γιατί;

Μπορείτε να ζωγραφίσετε ότι σας άρεσε από το παραμύθι όπως κάνατε κάθε Σαββατοκύριακο.
Περιμένω τις όμορφες ζωγραφιές σας.

Τώρα αν θέλετε κι έχετε όρεξη μπορείτε και να το « παίξετε», να γίνετε σκηνοθέτης , ηθοποιός , να μοιράσετε ρόλους και στα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας και να ζωντανέψετε τις αγαπημένες σας σκηνές. Ωραία ιδέα δεν είναι; Μπορείτε μέσα στο σαββατοκύριακο να το κάνετε με την οικογένεια σας και να περάσετε όμορφα.

Άλλη ιδέα είναι να βάλετε μια ωραία ορχηστρική μουσική και να γίνετε μικρά πουλιά που πετάτε με όποιο τρόπο θέλετε :

Να πετάξετε αργά , γρήγορα , με τον αέρα να φυσάει δυνατά, να πετάξετε χαρούμενα , φοβισμένα, θυμωμένα, λυπημένα και ότι άλλο σκεφτείτε με το έξυπνο κεφαλάκι σας.

Εδώ θα δείτε τις χτεσινές σας εργασίες

Σας αγαπάμε και σας σκεφτόμαστε

ΚΑΛΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ

2 σχόλιαστο “4η μέρα στο ηλεκτρονικό μου “σχολείο”

1. Καλημέρα.
    Το σημερινό παραμύθι δεν ανοίγει.
    Δεν μπορούμε να το δούμε.

Τα σχόλια είναι κλειστά.