Επιστροφή σε Συνέδρια

Αδημοσίευτες ανακοινώσεις συνεδρίων

• «The status of human soul in the philosophy of Petros Brailas – Armenis». Α΄ Διεθνές Συνέδριο Φιλοσοφίας της Τέχνης. Θεματική: «Το έργο της Τέχνης: Οντολογία και Αξιολογία», Κέρκυρα, 23 – 28 Σεπτεμβρίου, 1984. Οργάνωση: Ελληνική Εταιρεία Φιλοσοφικών Μελετών.

• «Μan and the world in Plotinus and St. Augustine». Α΄ Διεθνές Συμπόσιο Νεοπλατωνισμού και Ελληνισμού: «Γεώργιος Γεμιστός – Πλήθων», Σπάρτη, 26 – 28 Σεπτεμβρίου, 1985. Οργάνωση: Ελληνική Εταιρεία Φιλοσοφικών Μελετών, Ίδρυμα Ερεύνης και Εκδόσεων Νεοελληνικής Φιλοσοφίας, Διεθνές Κέντρο Πλατωνικών και Αριστοτελικών Σπουδών.

• «Η πλατωνική κοσμολογία στον Τίμαιο». Διάλεξη στους προπτυχιακούς φοιτητές του Τμήματος Φιλοσοφίας – Παιδαγωγικής – Ψυχολογίας, του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, ως προσκεκλημένος του Λέκτορα, Θανάση Σακελλαριάδη στο γνωστικό αντικείμενο: «Φιλοσοφία της επιστήμης»,16 Νοεμβρίου 2006.

• «Ικανότητες και δεξιότητες στελεχών Κοινωνικών Επιχειρήσεων». Συμμετοχή σε συζήτηση στρογγυλής τραπέζης, η οποία διοργανώθηκε από το Ελληνικό Ανοιχτό Πανεπιστήμιο στο Μέγαρο Άτσλευ (Μεσογείων 15, Αθήνα), την 1η Νοεμβρίου 2010.

• Συζήτηση στρογγυλής τραπέζης με τον Θανάση Σακελλαριάδη, επίκουρο καθηγητή της φιλοσοφίας στο πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, με θέμα: «Το ανθρώπινο σώμα. Από την φυσικότητα στον εκπολιτισμό της τελείωσης», Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών του Ιδρύματος Αλέξανδρος Ωνάση, Αθήνα, 4/11/ `12.Ημερίδα: «Το Σώμα σε Κρίση»

• Εισήγηση στους προπτυχιακούς φοιτητές του Τομέα Φιλοσοφίας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, με θέμα: «Επιστήμη και τεχνική: μια διαλεκτική σχέση στον νεοελληνικό στοχασμό», Φιλοσοφική Σχολή του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, 27/02/2013

• Εισήγηση στους μεταπτυχιακούς φοιτητές του Τομέα Φιλοσοφίας του   Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, με θέμα: «Συνείδηση και νόηση στον Πέτρο Βράιλα – Αρμένη (1813 – 1884)», Φιλοσοφική Σχολή του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, 28 /02/2013

• Ανακοίνωση αγγλιστί ομού με τον Θ. Σακελλαριάδη με θέμα: «Metaphor as a hermeneutical design of the mental phenomena. The role of narrative speech in the cognitive field of the philosophy of mind», 10th International Conference on Semiotics, Volos, 05 – 10 – 2013

• Εισήγηση, (21/11/2015) με θέμα: «Διδάσκοντας φιλοσοφία στο Λύκειο. Από την παρακμή της σκέψης στην κριτική ικανότητα», στο Διεθνές Συνέδριο: «Συνδέοντας διδακτικές μεθοδολογίες, δεξιότητες και στάσεις», Pierce College, Αγία Παρασκευή, 20-21/11/1015. Οργάνωση: ΄Ένωση Εκπαιδευτικών Μουσικής Αγωγής Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.

• Εισήγηση, σε φιλοσοφικό σεμινάριο, για τους φοιτητές του Τμήματος Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής, Ψυχολογίας, του πανεπιστημίου Αθηνών, με θέμα: «Φιλοσοφική ανθρωπολογία: σκέψεις για το ευ ζην και το ευ θνήσκειν». Φιλοσοφική Σχολή του πανεπιστημίου Αθηνών. 4, Απριλίου 2016. Επιστημονικά υπεύθυνη: Άννα Λάζου.

Η διεύθυνση του email σας δεν θα δημοσιευθεί.