Μεταφράσεις

• Από τα αγγλικά στα ελληνικά η μελέτη του Ernst Gombrich: «Truth and Stereotype». Δημοσιεύθηκε στις πανεπιστημιακές σημειώσεις με θεματική: Κείμενα Αισθητικής, τόμος 3ος, επιμέλεια: καθηγητή Π. Χριστοδουλίδη, Ανώτατη Σχολή Καλών Τεχνών, Αθήνα, 1983, σσ. 53 – 81 και στις πανεπιστημιακές σημειώσεις: Κείμενα Θεωρίας της Τέχνης, επιμέλεια: καθηγητή Π. Χριστοδουλίδη, Ανώτατη Σχολή Καλών Τεχνών, Αθήνα, 1994, σσ. 23 – 52.

• Από τα αγγλικά στα ελληνικά η μελέτη του George Dickie: «Defining Art». Δημοσιεύθηκε στις πανεπιστημιακές σημειώσεις με τίτλο: Αισθητική και Τέχνη, επιμέλεια: καθηγήτριας Αθανασίας Γλυκοφρύδη – Λεοντσίνη (προς χρήση των φοιτητών της Φιλοσοφικής Σχολής Αθηνών), Αθήνα, 1988, σσ. 37- 44 και στις πανεπιστημιακές σημειώσεις με θέμα: Επιλεγμένα Κείμενα Αναλυτικής Αισθητικής, επιμέλεια: καθηγήτριας Αθανασίας Γλυκοφρύδη – Λεοντσίνη, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, Τομέας Φιλοσοφίας, Αθήνα, 2007, σσ. 37 – 43.

• Από τα αγγλικά στα ελληνικά η πραγματεία του Alfred North Whitehead: «Truth». Δημοσιεύθηκε στις πανεπιστημιακές σημειώσεις με τίτλο: Κείμενα Γνωσιολογίας, Ερμηνεία και Σχολιασμός, επιμέλεια: καθηγητή Λεωνίδα Μπαρτζελιώτη (προς χρήση των φοιτητών της Φιλοσοφικής Σχολής Αθηνών), Αθήνα, 1988, σσ. 83 – 95.

Η διεύθυνση του email σας δεν θα δημοσιευθεί.