Βασίλης Φαγογένης

Τα σχόλια είναι κλειστά.

Ημερολόγιο

Εορτολόγιο

η ημέρα, η εβδομάδα του έτους

Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ

RSS Σαν σήμερα

• Γκιστάβ Φλομπέρ Μάιος 8, 2021
    Γάλλος μυθιστοριογράφος, ο κύριος εισηγητής της ρεαλιστικής σχολής στη γαλλική λογοτεχνία. Το μυθιστόρημά του «Μαντάμ Μποβαρύ» έχει μεταφερθεί επανειλημμένα στον κινηματογράφο.
  • Δημήτρης Κρεμαστινός Μάιος 8, 2021
    Έλληνας ιατρός, καθηγητής Καρδιολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών και πολιτικός. Διετέλεσε υπουργός Υγείας και διακρίθηκε για το ήθος και τη μετριοπάθειά του.
  • Ο Γύρος της Ιταλίας Μάιος 7, 2021
    Μία από τις σημαντικότερες διοργανώσεις παγκοσμίως στο χώρο της επαγγελματικής ποδηλασίας. H πρώτη διοργάνωση διεξήχθη από τις 13 έως τις 30 Μαΐου 1909.
  • Το Κουίζ της Εβδομάδας Μάιος 3, 2021
    Δοκιμάστε τις γνώσεις σας στο Κουίζ της Εβδομάδας και διεκδικήστε μία μηνιαία συνδρομή στο «Σαν Σήμερα .gr»
  • Πολ Γκογκέν Μάιος 9, 2020
    Γάλλος μεταϊμπρεσιονιστής ζωγράφος και γλύπτης, από τους θεμελιωτές μιας νέας αντίληψης, που επηρέασε αποφασιστικά τις εξελίξεις στην τέχνη του 20ου αιώνα.
  • Β’ Παγκόσμιος Πόλεμος Μάιος 8, 2020
    Η φοβερότερη πολεμική αναμέτρηση που γνώρισε η ανθρωπότητα και ο πρώτος αληθινά παγκόσμιος πόλεμος. Διάρκεσε από την 1η Σεπτεμβρίου 1939 έως τις 2 Σεπτεμβρίου 1945 και άφησε πίσω του πάνω από 60 εκατομμύρια νεκρούς.
  • Ο Ελληνοτουρκικός Πόλεμος του 1897 Μάιος 8, 2020
    Πολεμική αναμέτρηση μεταξύ του Βασιλείου της Ελλάδας και της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας, με αφορμή το Κρητικό Ζήτημα. Έληξε με ήττα της Ελλάδας.
  • Πρωτοσέλιδα Εφημερίδων Δεκέμβριος 19, 2019
    Όλα τα πρωτοσέλιδα των ελληνικών πολιτικών εφημερίδων. Δείτε αναλυτικά τα θέματα που φιλοξενούνται σήμερα στην πρώτη σελίδα τους.
  • Άγιος Ιωάννης ο Ευαγγελιστής Οκτώβριος 19, 2019
    Ένας από τους δώδεκα αποστόλους και «ο μαθητής ον ηγάπα» ο Ιησούς. Η μνήμη του τιμάται κάθε χρόνο στις 8 Μαΐου και στις 26 Σεπτεμβρίου.
  • Τα ναζιστικά Τάγματα Εφόδου Οκτώβριος 19, 2019
    Παραστρατιωτικός μηχανισμός του Εθνικοσοσιαλιστικού (Ναζιστικού) Εργατικού Κόμματος της Γερμανίας, που έπαιξε σημαντικό ρόλο στην άνοδο του Χίτλερ στην εξουσία.