Βασίλης Φαγογένης

Μαθηματικός/Πληροφορικός MSc

Συμβουλές προς δασκάλους!

• Ένας δάσκαλος είναι δυνατόν να επηρεάσει την αιωνιότητα. Δεν μπορεί να πει ποτέ κανείς που σταματά η επιρροή του (Henry Brooks Adams)
  •  Μια μέρα με έναν σπουδαίο δάσκαλο αξίζει περισσότερο από χιλιάδες μέρες ενασχόλησης με μια εμπεριστατωμένη μελέτη (Ιαπωνική παροιμία)
  • Ένας δάσκαλος έχει δύο πράγματα να κάνει: να διδάξει και να μάθει πως πρέπει να διδάξει (Wildman)
  •  Δώσε μου ένα ψάρι και θα φάω για μια μέρα. Δίδαξέ με πώς να ψαρεύω και θα τρώω όλη μου τη ζωή (Κινέζικη παροιμία)
  •  Μην κάνεις μικρά όνειρα γιατί δεν έχουν τη μαγεία να εξάπτουν την ανθρώπινη φύση και πιθανόν να μην πραγματοποιηθούν ποτέ. Κάνε μεγάλα όνειρα! (Daniel Hudson)
  • Ο μέτριος δάσκαλος λέει. Ο καλός δάσκαλος εξηγεί. Ο πολύ καλός δάσκαλος αποδεικνύει. Ο άριστος δάσκαλος εμπνέει! (William Arthur Ward)
  • Έχεις μια ολόκληρη ζωή για να δουλέψεις, αλλά τα παιδιά για μια φορά μόνο είναι παιδιά (Πολωνική παροιμία)
  • Το πιο μακρύ ταξίδι ξεκινά από ένα απλό βήμα (Κονφούκιος)
  • Ο μόνος άνθρωπος που δεν κάνει λάθη είναι αυτός που δεν κάνει τίποτα (Roosevelt)
  • Μην αισθάνεσαι ντροπή για μια προσπάθεια που απέτυχε, γιατί όποιος δεν απέτυχε ποτέ είναι αυτός που δεν προσπάθησε ποτέ.
  • Το σχολείο δεν πρέπει να είναι μια προετοιμασία για τη ζωή. Το σχολείο πρέπει να είναι η ίδια η ζωή (Elbert Hubbard)
  • Αυτό που μας δίνει τη μεγαλύτερη ικανοποίηση στη ζωή είναι η δυνατότητα να χαρίζουμε ένα μεγάλο μέρος από τον εαυτό μας στους άλλους (Pierre Teilhard)
  • To πιο σημαντικό πράγμα είναι να μη σταματήσετε ποτέ να ρωτάτε (Albert Einstein)
  • Μπορεί να ξεχάσουν τι είπες, αλλά δεν θα ξεχάσουν ποτέ τι τους έκανες να αισθανθούν (Carl Buechner)
  • Πολλές από τις αποτυχίες της ζωής οφείλονται στο γεγονός ότι οι άνθρωποι δε συνειδητοποιούν πόσο κοντά βρίσκονται στην επιτυχία όταν εγκαταλείπουν την προσπάθεια (Thomas Edison)
  • Πειθαρχία χωρίς ελευθερία είναι τυραννία. Ελευθερία χωρίς πειθαρχία είναι χάος (Cullen Hightower)
  • Όταν είσαι καλός με τους άλλους θέλουν και εκείνοι να στο ανταποδώσουν (Jane Canfiel)
  • Γνωρίζουμε ποιοι είμαστε, όχι όμως ποιοι μπορούμε να γίνουμε (William Shakespeare)
  •  H γνώση έχει λίγη αξία αν δε δοθεί σε κάποιον άλλον. Θα ξεπεραστεί και θα χάσει την αξία της.
  •  Αν μπορέσεις να βρεις ένα μονοπάτι χωρίς κανένα εμπόδιο, το πιο πιθανό είναι να μην οδηγεί πουθενά (Frank Clark)
  • To μέλλον ανήκει σε αυτούς που πιστεύουν στα όνειρά τους (Roosevelt)

Εορτολόγιο

η ημέρα, η εβδομάδα του έτους