Σχολική εκδρομή … περιμένοντας τον …

(εικόνα αρχείου)

Σχολική εκδρομή

8:30 το πρωί. Όλα έτοιμα. Όλοι ήμασταν έτοιμοι. Στις θέσεις μας. Όλοι μέσα στα λεωφορεία. Τρία λεωφορεία. 100 άτομα όλοι μαζί. Προορισμός μας το Ναύπλιο.

Όμως δεν μπορούσαμε να ξεκινήσουμε. Κάποιος έλειπε. Ποιος;

Ο κος αστυνόμος!

Ναι! Ο αστυνόμος.

Τον περιμέναμε για να ελέγξει τους οδηγούς, τα λεωφορεία, τα χαρτιά τους, τους πυροσβεστήρες, τα χαρτιά του ΚΤΕΟ, κλπ.

Αυτό συμβαίνει κάθε μέρα, σε όλη την Ελλάδα.

Κάθε σχολείο που πηγαίνει εκδρομή περιμένει τον κοαστυνόμο να ελέγξει τους οδηγούς.

policeman-cartoonΗ ώρα έχει πάει 9:15. Και ο αστυνόμος εμφανίστηκε.

Επιτέλους!

Στο περιπολικό ήταν μόνος του. 2 σε 1 που λέμε. Ένας άνθρωπος για να ελέγξει δεν ξέρω πόσα λεωφορεία του είπαν από το πρωί. Από το ύφος του κατάλαβα ότι είχε τα νεύρα του. Το καλό ήταν ότι κατάλαβε και τα δικά μας.

Του είπα μόνο ότι περιμέναμε περίπου μια ώρα για να έρθει. Και ότι έχουμε να κάνουμε 2 ώρες δρόμο και προκανονισμένες συναντήσεις εκεί που θα πάμε.

Μου είπε: «βλέπετε ότι είμαι μόνος;»

«Ναι», του λέω, «αλλά είναι παράλογο να γίνεται κάθε μέρα και να περιμένουν τόσα σχολεία τέτοιους ελέγχους».

Το καταλαβαίνω ότι κάποιοι επαγγελματίες ΔΕΝ είναι επαγγελματίες. Ότι μπορεί να μην έχουν καν δίπλωμα ή ασφάλεια ή ακόμα και πυροσβεστήρες.

Αυτός είναι λόγος να περιμένει ένα σχολείο το περιπολικό για όση ώρα χρειαστεί;

Για να κάνει τι;

Τον έλεγχο;

Δεν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος;

Ας υποχρέωναν τα λεωφορεία να είναι αρκετή ώρα πριν στο σχολείο, αλλά ας είχαν και προσωπικό για να κάνει κάθε μέρα τόσους ελέγχους.

Ήθελα να ήξερα ποιος «έξυπνος» το σκέφτηκε όλο αυτό και μάλιστα έδωσε και «εντολή».

Μου είπε μάλιστα ο αστυνομικός ότι σήμερα εντόπισε δύο παρατυπίες.

Τέλος πάντων…..

• Πότε σ’ αυτή τη χώρα οι άνθρωποι θα κάνουν το αυτονόητο;

• Πότε όλοι μαζί θα κάνουμε ο καθένας μας αυτό που πρέπει;

• Γιατί πρέπει να «ταλαιπωρείται» όλη η Ελλάδα επειδή κάποιοι «επαγγελματίες» οδηγοί δεν είναι επαγγελματίες;

• Και από την άλλη ΓΙΑΤΙ κάποιος καρεκλοκένταυρος υπάλληλος (της αστυνομίας –τροχαίας) να υπογράφει τέτοιες «εντολές»;

Όσο για το πόσοι «επαγγελματίες» οδηγοί κυκλοφορούν, είναι ένα άλλο μεγάλο «αγκάθι», που ταλαιπωρεί χρόνια την άσφαλτο.

Οι άλλοι δε, οι ερασιτέχνες οδηγοί, είναι απλά ένα άλλο θέμα.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/ezavag/2014/04/07/%cf%83%cf%87%ce%bf%ce%bb%ce%b9%ce%ba%ce%ae-%ce%b5%ce%ba%ce%b4%cf%81%ce%bf%ce%bc%ce%ae-%cf%80%ce%b5%cf%81%ce%b9%ce%bc%ce%ad%ce%bd%ce%bf%ce%bd%cf%84%ce%b1%cf%82-%cf%84%ce%bf%ce%bd/

3 σχόλια

1. Έλα βρε γκρινιάρη! Ολόκληρη εκδρομή πήγατε!!!!!

1. Δεν είναι θέμα “γκρίνιας” αλλά θέμα λογικής.

2. Εκεί που τελειώνει η λογική αρχίζει………. (συμπλήρωσε ότι ταιριάζει).