Σύνδεσμοι

Διαχείριση

Παρασκευή 29/1/16. Προετοιμασία για το σπίτι .

29 Ιανουάριος 2016

Ιστορία : Επανάληψη και γραπτή εξέταση την Δευτέρα. Να διαβάσω από μια φορά κάθε μάθημα του τρωικού πολέμου και να μάθω καλά τις ερωτήσεις που προετοιμάσαμε στην τάξη.

Μαθηματικά : 1 Φυλλάδιο.

Έχει μοιραστεί σε φωτοτυπία νέο πρόγραμμα με μικρές αλλαγές από το προηγούμενο  .

Σήμερα κόψαμε την βασιλόπιτα του σχολείου μας και τις πρώτες ώρες έγινε εκκλησιασμός . Επί τη ευκαιρία του εορτασμού των τριών Ιεραρχών θα ήθελα να ευχηθώ στους μαθητές ,γονείς και εκπαιδευτικούς να έχουμε όλοι καλή φώτιση και πρόοδο . Κατά τον Γρηγόριο τον Θεολόγο το υπέρτατο αγαθό στη ζωή μας δεν είναι η υγεία αλλά η παιδεία . Αν το συνδυάσουμε με τη ρήση του Πλάτωνα: ¨Η γνώση χωρίς την αρετή είναι πανουργία ¨, πρέπει να επιδιώκουμε την απόκτηση ικανοτήτων που να  μας επιτρέπουν να γίνουμε ικανοί και χρήσιμοι άνθρωποι για την κοινωνία.  Και του χρόνου με υγεία και φώτιση !