Στον Πρωτέα  μπορείτε να βρείτε σενάρια για τη διδασκαλία της αρχαιοελληνικής και νεοελληνικής γλώσσας και γραμματείας με την αξιοποίηση των ψηφιακών μέσων. Αναπτύχθηκαν και εφαρμόστηκαν από εκπαιδευτικούς που συμμετείχαν σε διαδικτυακές κοινότητες για τρία χρόνια και καλύπτουν περισσότερο από το 30% του σχολικού χρόνου.

Πηγή

Σχετική δημοσίευση στο Βήμα της Κυριακής, 31/08/2014

Δείτε ένα παράδειγμα πολυμεσικής εφαρμογής  για τον μαθητικό διαγωνισμό φιλοσοφικού δοκιμίου, από το Πρότυπο Πειραματικό Λύκειο Ρεθύμνου.

Ο διαγωνισμός αυτός τελεί υπό την αιγίδα του Πανεπιστημίου Πατρών και πραγματοποιείται μετά από έγκριση του αρμοδίου για την παιδεία και εκπαίδευση υπουργείου με την υποστήριξη των υπηρεσιών της Μέσης Εκπαίδευσης.

Πηγή

Τέτοιες δουλειές είναι υποδειγματικές για τα σενάριά μας!