Η διδασκαλία της λογοτεχνίας και η σύγχρονη τεχνολογία

Διαβάστε το άρθρο του κ. Νικήτα Παρίση με τίτλο Η διδασκαλία της λογοτεχνίας και η σύγχρονη τεχνολογία.

Η παραπάνω παρουσίαση αποτελεί μορφή «μαθήματος» που έγινε από τον κ. Νικήτα Παρίση σε δύο τμήματα της Β΄ Λυκείου Πεδινής, με στόχο να δουν οι μαθητές μια διαφορετική και πρωτότυπη διαδικασία προσέγγισης του ποιητικού λόγου. Η εκδήλωση έγινε στο πλαίσιο του προγράμματος του ΕΚΕΒΙ “Ο Ελύτης στην Εκπαίδευση” στο οποίο συμμετείχε το Λύκειο Πεδινής.

Ηχογραφήσαμε το μάθημα και δημιουργήσαμε μια παρουσίαση με  τρεις μορφές του ίδιου ποιήματος του Οδυσσέα Ελύτη, όπως παρουσιάστηκαν από τον διδάσκοντα στην τάξη. Στην παρουσίαση ενσωματώσαμε και ηχητικά αποσπάσματα. Ο κύριος Παρίσης με τη διεισδυτική ματιά και ερμηνεία του ειδικού μάς έδωσε μια βαθιά διδακτική ανάσα, ενώ οι μαθητές εκφράστηκαν ανάλογα με τις δυνατότητές τους.

Και μια αφιέρωση στην ομάδα.

Ολοσκότεινα φιλιά

Μπουζούκι & μπαγλαμάς: Τάσος Ζαφειρίου