Ανάλυση ερωτηματολογίου

Μετά από περιγραφική στατιστική ανάλυση των δεδομένων του ερωτηματολογίου προέκυψαν οι εξής διαπιστώσεις:

Κατά το μεγαλύτερο ποσοστό (58,3%) εργάζεστε σε Λύκεια και ένα μικρότερο ποσοστό (41,7%) σε Γυμνάσια.

Ελέγχετε τα μηνύματα του ηλεκτρονικού σας ταχυδρομείου καθημερινά σε ποσοστό 41,7%.

Στην πλειοψηφία σας γνωρίζετε  το πρόγραμμα επεξεργασίας κειμένου (ελάχιστη βοήθεια απαιτείται εδώ).

Για το πρόγραμμα παρουσιάσεων (PowerPoint) θα απαιτηθεί να αφιερώσουμε περισσότερο χρόνο, αφού το μεγαλύτερο ποσοστό  (53,8%) το γνωρίζει απλώς καλά.

Όσο για τα λογιστικά φύλλα (Excel) …είναι η αδυναμία σας.

Με το διαδίκτυο υπάρχει εξοικείωση (είμαστε ψηφιακοί πολίτες),

ενώ σε ποσοστό 33,3% γνωρίζετε ή έχετε χρησιμοποιήσει εκπαιδευτικό λογισμικό.

Τέλος, το 33,3% ασχολείται με project στο σχολείο του (περιμένουμε να μας καλέσετε στην παρουσίαση, ε;).

Wordle: UntitledΚαι το κρίσιμο ερώτημα: Ποιες είναι οι προσδοκίες σας από το πρόγραμμα της επιμόρφωσης και ποιες κατά τη γνώμη σας στάσεις και  αρχές απαιτούνται για την επιτυχή έκβαση του προγράμματος;

Στο συννεφόλεξο (αριστερά) διακρίνονται καθαρά οι απαντήσεις σας. Προσδοκάτε να αποκτήσετε ευχέρεια και εξοικείωση με τις ΤΠΕ, έτσι ώστε να είστε σε θέση να σχεδιάζετε διδακτικές παρεμβάσεις με χρήση λογισμικών και εφαρμογών διαδικτύου. Απαραίτητη προϋπόθεση για την επιτυχή έκβαση του προγράμματος θεωρείτε την καλλιέργεια  θετικού  πνεύματος  και συνεργασίας.