2014 – 2015 : Διαθεματική δράση – εικαστική έκθεση μαθητών Γυμνασίου με βάση την ύλη μαθημάτων ανθρωπιτικών και θετικών επιστημών – Π.Π. Ζάννειο Γυμνάσιο Πειραιά

Κατά το σχολικό έτος 2014 – 2015 οργανώσαμε από κοινού εκπαιδευτικοί του Π.Π. Ζάννειου Πειραματικού Γυμνασίου Πειραιά, εικαστική έκθεση με σχέδια, ζωγραφική και κολλάζ που έφτιαξαν, με τη δική τους καθοδήγηση, οι μαθητές από τμήματα των τριών τάξεων του Γυμνασίου με βάση την ύλη των μαθημάτων των Ανθρωπιστικών και Θετικών επιστημών. Συγκεκριμένα με άξονα τη σχολική ύλη στα μαθήματα της Νεοελληνικής Γλώσσας και Λογοτεχνίας, της Ιστορίας, της Ιλιάδας του Ομήρου, της Ελένης του Ευριπίδη, καθώς και της Βιολογίας και Χημείας οι μαθητές καθ’ όλη τη διάρκεια της χρονιάς δημιούργησαν έργα μέσα στο πλαίσιο της διαθεματικότητας και διεπιστημονικής προσέγγισης που προάγει το σύγχρονο σχολείο. Τα έργα που δημιουργήθηκαν τα επεξεργάστηκαν από κοινού μαθητές και καθηγητές, επιλέγοντας μέρος τους να εκτεθούν σε εικαστική έκθεση που πραγματοποιήθηκε στο τέλος της σχολικής χρονιάς. Ενδεικτικά παρατίθενται έργα των μαθητών που εκτέθηκαν στον χώρο του σχολείου.