2011- 2012: Διδακτικό σενάριο με τη χρήση των Νέων Τεχνολογιών στο μάθημα της Νεοελληνικής Γλώσσας Γ΄ Γυμνασίου – Πειραματικό Γυμνάσιο Νίκαιας.

Κατά το σχολικό έτος 2011- 2012 η εκπαιδευτικός Βότση Κ. Ελένη, φιλόλογος, υλοποίησε εκτεταμένο διδακτικό σενάριο στο μάθημα της Νεοελληνικής Γλώσσας Γ΄ Γυμνασίου, στην ενότητα “Πόλεμος και Ειρήνη” του σχολικού βιβλίου, συνδυάζοντας κειμενικό υλικό από την ενότητα του βιβλίου “Είμαστε όλοι ίσοι, είμαστε όλοι διαφορετικοί”,  αξιοποιώντας τη χρήση των Νέων Τεχνολογιών, προκειμένου οι τελευταίες να εισαγάγουν τους μαθητές με τρόπο δημιουργικό και πρωτότυπο στη θεματολογία των διδακτικών ενοτήτων. Την υλοποίηση του διδακτικού σεναρίου παρακολούθησε και επιβεβαιώνει η σχολική σύμβουλος φιλολόγων Πειραιά Κουμπάρου Χρυσάνθη. Τμήμα του διδακτικού σεναρίου παρουσιάστηκε στο 9ο Πανελλήνιο Συνέδριο “Η εκπαίδευση στην εποχή των Τ.Π.Ε.” που υλοποιήθηκε στις 20 – 21 /10/ 2012 στην Αθήνα με τίτλο: “Οι Νέες Τεχνολογίες αρωγοί στην αισθητοποίηση του μαθήματος της Νεοελληνικής Γλώσσας – μία διδακτική πρόταση”. (Πρακτικά Συνεδρίου σσ. 740 – 746).