Ανακοίνωση για τον αγιασμό και την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς

Αγαπητοί γονείς,

Σας  προσκαλούμε για ενημερωτική συνάντηση τη Δευτέρα 14/9 και ώρα 10.00π.μ. στο προαύλιο του σχολείου μας.

Θα ενημερωθείτε για όλα τα θέματα λειτουργίας του Νηπιαγωγείου μας και θα θέλαμε να έρθετε ΧΩΡΙΣ τα παιδιά ώστε να μπορέσετε να συμμετέχετε χωρίς περισπασμούς.

Παρακαλούμε πολύ να υπάρχει ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ γονέας/κηδεμόνας για κάθε μαθητή ή μαθήτρια μας για να αποφύγουμε το συνωστισμό.

Μετά τη λήξη της συνάντησης θα αποχωρήσετε από το σχολείο.

Στις  12.30 θα πραγματοποιηθεί ο φετινός αγιασμός.

Τα παιδιά φορώντας μάσκα θα συνοδεύονται από ΕΝΑΝ γονέα/κηδεμόνα ο οποίος θα φοράει επίσης μάσκα μέχρι την πόρτα του Νηπιαγωγείου. Στη συνέχεια το παιδί θα μπαίνει στην τάξη του και ο γονέας θα βγαίνει έξω από το προαύλιο (την μπλε καγκελόπορτα) και  τηρώντας  τις αποστάσεις θα περιμένει να ολοκληρωθεί ο αγιασμός .

Ο ιερέας θα τελέσει τον αγιασμό στο προαύλιο με εκπροσώπους μαθητών από κάθε τάξη και εκπρόσωπο των διδασκόντων. Στη συνέχεια θα μπει στις τάξεις για να ευλογήσει όλα τα παιδιά και τις εκπαιδευτικούς.

Όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία η μπλε πόρτα θα ανοίξει και πάλι και τηρώντας πάντα τις αποστάσεις θα παραλάβετε τα παιδιά σας από την πόρτα του Νηπιαγωγείου.

Επειδή δεν γνωρίζουμε ακόμη τους γονείς θα θέλαμε κατά την παραλαβή των παιδιών να μας επιδεικνύετε την ταυτότητά σας.

Πρώτα θα αποχωρήσουν τα παιδιά της κυρίας Διονυσίας (2ο τμήμα) και στη συνέχεια τα παιδιά της κυρίας Λίας (1ο τμήμα) .

Κατά τη διάρκεια της ενημέρωσης που θα έχει γίνει στις 10.00, θα διαβαστούν και τα ονόματα των παιδιών που ανήκουν στα δύο τμήματα.

Οι νηπιαγωγοί θα είναι στο σχολείο από τις 8.15 για τηλεφωνικές διευκρινίσεις.

Είμαστε σίγουρες ότι με καλή διάθεση θα ξεπεράσουμε τα όποια προβλήματα και θα έχουμε μια δημιουργική  χρονιά.

Σας ευχόμαστε ολόψυχα καλή νέα σχολική χρονιά, υγεία και δύναμη.