Η ΣΧΟΛΙΚΗ ΜΑΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ

Το σχολείο μας έχει ενταχθεί στο Δίκτυο Σχολικών Βιβλιοθηκών της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης τα τελευταία τέσσερα χρόνια. Διαθέτει μια συλλογή 2.199 τίτλων που συγκέντρωσαν με δική τους πρωτοβουλία και μεράκι οι εκπαιδευτικοί και οι γονείς του σχολείου μας, στο πέρασμα των προηγούμενων χρόνων και που διαρκώς εμπλουτίζεται με νέους τίτλους.
Για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά οι μαθητές ,με την προτροπή των δασκάλων τους, επισκέπτονται το χώρο της βιβλιοθήκης, ξεφυλλίζουν, επιλέγουν ,μελετούν και παρουσιάζουν με το δικό τους μοναδικό τρόπο τα βιβλία που διάβασαν και συμμετέχουν σε δράσεις που διοργανώνονται.
Ο χώρος της βιβλιοθήκης κατακλύζεται από σκέψεις, συναισθήματα, προβληματισμούς των παιδιών.Τα ίδια διακοσμούν με τις δικές τους δημιουργίες-ζωγραφιές τη βιβλιοθήκη μας, μετετρέποντάς τη σε ένα χώρο ζωντανό που διαρκώς εξελίσσεται.
Και το ταξίδι στη γνώση συνεχίζεται…..
45 1

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΜΑΘΗΤΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΤΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ 10-1-2022

Όταν τα σχολεία επαναλειτουργήσουν δια ζώσης από τη Δευτέρα 10 Ιανουαρίου 2022:

1. οι μαθητές θα πραγματοποιήσουν μόνο για την πρώτη εβδομάδα 3 σελφ τεστ: ΚΥΡΙΑΚΗ-ΔΕΥΤΕΡΑ-ΠΕΜΠΤΗ (ΘΑ ΤΑ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΟΥΝ ΔΕΥΤΕΡΑ-ΤΡΙΤΗ-ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ). Τα σελφ τεστ θα διατεθούν δωρεάν στα φαρμακεία αυτήν την εβδομάδα. Τη μεθεπόμενη εβδομάδα θα κάνουν τα 2 σελφ τεστ που ήδη προβλέπονται.

2. Σε περίπτωση κρούσματος σε τμήμαόλοι οι μαθητές, εμβολιασμένοι και ανεμβολίαστοι, στο τμήμα του νοσήσαντος μαθητή θα υποβάλλονται σε test.

Δηλαδή όλοι οι ανεμβολίαστοι μαθητές θα κάνουν δωρεάν τεστ, κάθε μέρα, για 5 ημέρες και συγκεκριμένα, θα κάνουν δύο ράπιντ και ένα σελφ τεστ σε διάστημα πέντε ημερών, επιπλέον των δύο σταθερών σελφ τεστ την εβδομάδα, άρα 5 τεστ σε 5 ημέρες.

Οι εμβολιασμένοι συμμαθητές θα κάνουν σύνολο 3 σελφ τεστ δωρεάν την εβδομάδα.

Συχνότερες ερωτήσεις – απαντήσεις που αφορούν τη νόσο covid-19_06-01-2022[

Εγώ και οι άλλοι στο Διαδίκτυο

Σήμερα , Σάββατο 3 Δεκεμβρίου, και στο Μουσείο Επιστημών και Τεχνολογίας (ΜΕΤ) του Πανεπιστημίου Πατρών, απονεμήθηκε στο σχολείο μας τιμητικό δίπλωμα για τη συμμετοχή της ΣΤ΄ τάξης  στο Δίκτυο της Α/θμιας Εκπ/σης Αχαΐας “Εγώ και οι Άλλοι στο Διαδίκτυο”. Το πρόγραμμα που εκπόνησαν οι μαθητές είχε τον τίτλο ¨Κοκκινοσκουφίτσες και Ιντερνετικοί Λύκοι”Κοκκινοσκουφίτσες και Ιντερνετικοί Λύκοι