elenivassileiadou's blog

Ο ιστότοπος της Τεχνολογίας

Το μάθημα της Τεχνολογίας (Padlet)

padlet

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Το μάθημα της Τεχνολογίας (Padlet)

Σχέση Τεχνολογίας – Επιστήμης (Διαδραστική εικόνα thinglink)

Εικόνα1

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Σχέση Τεχνολογίας – Επιστήμης (Διαδραστική εικόνα thinglink)

Επιπτώσεις της Τεχνολογίας στη κοινωνική ζωή και καθημερινότητα

Το Ευπαλίνειο Όρυγμα

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επιπτώσεις της Τεχνολογίας στη κοινωνική ζωή και καθημερινότητα

Τεχνολογική έρευνα και Πειραματισμός

Μάι 201724

ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΜΟΣ

Γενικός ορισμός έρευνας

Η έρευνα είναι μια πρωτότυπη διαδικασία η οποία γίνεται με σκοπό την κατανόηση ενός θέματος και την απόκτηση γνώσης. Η έρευνα γίνεται με οργανωμένο και συστηματικό τρόπο για να βρίσκουμε απαντήσεις σε ερωτήσεις μετά από μελέτη και εξέταση ενός θέματος με ένα λεπτομερή και ακριβή τρόπο. Διαβάστε όλο το άρθρο »

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τεχνολογική έρευνα και Πειραματισμός

Γαλιλαίος: Η Μάχη στην Αυγή της Σύγχρονης Επιστήμης

Μάι 201720

Το Ίδρυμα Ευγενίδου παρουσιάζει μέσα από τρία ντοκιμαντέρ τους πιο κρίσιμους διανοητικούς σταθμούς της περίφημης Επιστημονικής Επανάστασης. Η παραδοσιακή αφετηρία της Επιστημονικής Επανάστασης σηματοδοτείται από την έκδοση του έργου του Νικόλαου Κοπέρνικου Περί των Περιστροφών των Ουρανίων Σφαιρών (1543), ενώ η ολοκλήρωσή της από την έκδοση των Μαθηματικών Αρχών της Φυσικής Φιλοσοφίας (1687) του Ισαάκ Νεύτωνα. Τα ντοκιμαντέρ επιχειρούν να αποτυπώσουν το πλαίσιο συγκρότησης της σύγχρονης επιστήμης, αξιοποιώντας ερμηνευτικούς άξονες από την πλούσια παράδοση της σύγχρονης ιστορίας και φιλοσοφίας των επιστημών. Διανοητές, όπως ο Γαλιλαίος, ο Κέπλερ, ο Νεύτων και αρκετοί άλλοι, ήρθαν σε ρήξη με το παρελθόν τους και συγκρότησαν μια διαφορετική εικόνα για τον κόσμο.

Ο Γαλιλαίος αποτελεί μία από τις πιο εμβληματικές φυσιογνωμίες στην ιστορία της επιστήμης. Το Ίδρυμα Ευγενίδου αποδίδει τον δικό του φόρο τιμής στον σπουδαίο μαθηματικό και αστρονόμο με τη δημιουργία του ντοκιμαντέρ «Γαλιλαίος: Η Μάχη στην Αυγή της Σύγχρονης Επιστήμης».

Η Ιταλία της Αναγέννησης ήταν ένας από τους πιο σημαντικούς σταθμούς για την περίοδο που οι ιστορικοί ονομάζουν «Επιστημονική Επανάσταση». Σε αυτό το ντοκιμαντέρ παρουσιάζεται η ζωή και το έργο του Γαλιλαίου, οι διαμάχες του και το κοινωνικό πλαίσιο μέσα στο οποίο αναδείχτηκε. Ο Γαλιλαίος χρησιμοποίησε μια νέα μέθοδο στη φυσική φιλοσοφία και αστρονομία βασιζόμενος τόσο στα μαθηματικά και στο πείραμα, όσο και στις κοινωνικές και πολιτικές του συμμαχίες. Η αλήθεια του μαθηματικού και αστρονόμου Γαλιλαίου ήρθε σε σύγκρουση με την αλήθεια των σημαντικότερων φιλοσόφων του 17ου αιώνα και η σύγκρουση αυτή υπήρξε κομβική για ένα πλήθος αλλαγών.

Το ηλεκτρονικό βιβλίο “Γαλιλαίος: Η Μάχη στην Αυγή της Σύγχρονης Επιστήμης” βασίζεται στο ομόνυμο ντοκιμαντέρ και σας μεταφέρει στην Ιταλία της Αναγέννησης, περιγράφοντας εκτενέστερα τη ζωή και το έργο του Γαλιλαίου.

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Γαλιλαίος: Η Μάχη στην Αυγή της Σύγχρονης Επιστήμης

Αιολόσφαιρα του Ήρωνα “Η πρώτη ατμομηχανή”

Μάι 201719

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Αιολόσφαιρα του Ήρωνα “Η πρώτη ατμομηχανή”