ΚΥΡΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ Ο ΑΙ ΒΑΣΙΛΗΣ?

Δεκ 201526

Κάπως έτσι εκφράστηκαν οι μικροί μαθητές του Α2 λίγες μέρες πριν, όταν τους πρότεινα να φτιάξουμε με ανακυκλώσιμα υλικά τη φιγούρα του Άγιου που συντροφεύει τα όνειρά μας. Εκείνου που φέρνει όλη τη μαγεία των Άγιων Ημερών που θα ακολουθήσουν σε λίγον καιρό.
Σήμερα αποτελεί μία λαογραφική μορφή παγκοσμίως. Είναι η γελαστή κοκκινοφορεμένη φιγούρα του ασπρομάλλη γενειοφόρου που μοιράζει δώρα σε παιδιά και ενηλίκους που υπήρξαν «καλοί» κατά τη διάρκεια του χρόνου.
Είναι κυρίαρχο πρόσωπο του εορτασμού των Χριστουγέννων καιτης Πρωτοχρονιάς. Η γνωστή παρουσία του πάνω σε έλκηθρο που το σέρνουν ζωηρά ελάφια ή τάρανδοι που τον ταξιδεύουν σε μια νύχτα σε όλον τον κόσμο για να μοιράσει τη χαρά.
Ο Σαντα Κλαους, των Άγγλων, ο Περ Νοελ των Γάλλων, ο Σιντερ-Κλαας των Ολλανδών, ο Βαιναχτσμαν των Γερμανών, ο Λαμ-Κουνγκ-Κουνγκ των Κινέζων, ο Χοτεισο των Ιαπώνων και Μπαμπο Ναταλε των Ιταλών, είναι ακριβώς το ίδιο πρόσωπο.
Για τους Ορθόδοξους χριστιανούς ο Άι Βασίλης είναι ο Μέγας Βασίλειος, πρόσωπο ιστορικό, ο οποίος έζησε στη Καππαδοκία και αφιέρωσε σχεδόν όλη του τη ζωή στη βοήθεια προς τους συνανθρώπους του. Θεωρείται στην παγκόσμια ιστορία ως ο εμπνευστής αλλά και πρώτος δημιουργός της οργανωμένης φιλανθρωπίας.
Σύμφωνα με την παράδοση, ο Μέγας Βασίλειος ήταν ψηλόλιγνος, με μαύρα μάτια και γένια. Εκοιμήθηκε στις 31 Δεκεμβρίου του 378. Τη 1η Ιανουαρίου του 379, ημέρα της κηδείας του, θεωρήθηκε απ΄ όλους χριστιανικούς λαούς ότι η μέρα αυτή φέρνει ευλογία και καλή τύχη στη νέα χρονιά.
Στα κάλαντα της Πρωτοχρονιάς πέρα από τα παινέματα, το κύριο πρόσωπο είναι ο Μέγας Βασίλειος, το έργο του οποίου υπενθυμίζεται στον σπιτονοικοκύρη με σκοπό να τον μιμηθεί σε ωφέλεια βεβαίως των παιδιών που τα ψάλλουν.

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΚΥΡΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ Ο ΑΙ ΒΑΣΙΛΗΣ?

Τα σχόλια είναι κλειστά.

Πρόσφατα σχόλια

Kατηγορίες

ΠΑΜΕ ΣΑΝ ΑΛΛΟΤΕ....