Παρουσίαση του έργου INSPIRE στην 11η Έκθεση/Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας στα Χανιά

blog template

Το έργο Erasmus+ INSPIRE παρουσιάστηκε στην 11η Έκθεση/Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας στο Πνευματικό Κέντρο Χανίων στις 13 Μαΐου 2022.  Το έργο συνδυάζει τον Αθλητισμό με την Επιχειρηματικότητα με στόχο να μάθουν οι μαθητές να :

• κάνουν τις ιδέες τους πράξη
  • να μαθαίνουν μέσα από την επίλυση προβλημάτων και την αντιμετώπιση προκλήσεων
  • να αξιοποιούν τις ψηφιακές τεχνολογίες

Το INSPIRE που είναι μια συνεργασία τεσσάρων χωρών (Βουλγαρία, Ελλάδα , Κύπρος, και Τουρκία), που εκπροσωπούνται από ένα αθλητικό σχολείο, 2 πανεπιστήμια, 2 διευθύνσεις εκπαίδευσης και ένα οργανισμό για την προώθηση της καινοτομίας. Από την χώρα μας συμμετέχει η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Χανίων.

Η παρουσίαση έγινε από την Χαρά Ξανθάκη, υπεύθυνη του Γραφείου Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Χανίων.

Περισσότερες πληροφορίες για το έργο:

INSPIRE: Ενσωμάτωση αθλητικών και ψυχαγωγικών δραστηριοτήτων στην επιχειρηματική εκπαίδευση.

Κατηγορίες: INSPIRE, Εκδηλώσεις, Χανιά. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.