1657623954748

Λύσεις και σχολιασμός των θεμάτων των πανελλαδικών εξετάσεων στο μάθημα της Οικονομίας (2022)

Αρχές Οικονομικής Θεωρίας Πανελλαδικές εξετάσεις

Δείτε εδώ τα θέματα:

Θέματα Οικονομίας 2022 (ΓΕ.Λ.)

Σχολιασμός:

Τα  θέματα ήταν διατυπωμένα με σαφήνεια και παρουσίαζαν κλιμακούμενη δυσκολία. Απαιτούσαν καλή γνώση της θεωρίας, ικανότητα στην επίλυση ασκήσεων και κατοχη βασικών μαθηματικών γνώσεων. Απευθύνονταν σε πολύ καλά προετοιμασμένους μαθητές που είχαν εμπεδώσει την ύλη του μαθήματος.

ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ: Βατά ερωτήματα κλειστού τύπου. Το ερώτημα Α3  είχε την μορφή άσκησης  μέτριας δυσκολίας

ΔΕΥΤΕΡΟ ΘΕΜΑ: Θέματα βατά που απαιτούσαν απλώς την παράθεση κειμένων του βιβλίου.

ΤΡΙΤΟ ΘΕΜΑ:  Γ1-Γ4 Βατά θέματα κλασικής μεθοδολογίας 1ου κεφαλαίου. Γ5: Θέμα συνδυαστικό 1ου και 9ου κεφαλαίου που απευθυνόταν σε μαθητές που είχαν εμβαθύνει σε έννοιες του μαθήματος

ΤΕΤΑΡΤΟ ΘΕΜΑ: Θέματα μεθοδολογίας μέτριας δυσκολίας με πρωτότυπο στοιχείο (για θέματα πανελλαδικών) την ισοσκελή υπερβολή καμπύλη ζήτησης.

Δείτε εδώ τις ενδεικτικές Λύσεις: