History of Math

Από την συνάδελφο και πολύ δραστήρια etwinner Ελένη Στογιάννου του 2ου ΓΕΛ Έδεσσας :

History of Math

bc152c74_large

Στο έργο αυτό προσπαθήσαμε μαθητές και καθηγητές από την Κροατία και την Ελλάδα, να δούμε τα Μαθηματικά λίγο διαφορετικά από την κλασσική-θεωρητική μελέτη τους μέσα στη τάξη.Ασχοληθήκαμε με την ιστορία των μαθηματικών (επιστήμη) και των Μαθηματικών (επιστημόνων) από τους Σουμέριους μέχρι σήμερα.

Οι μαθητές εξερεύνησαν τη ζωή και τα έργα των Μαθηματικών (κυρίως αυτών που συναντάμε στα σχολικά βιβλία) και προσπαθήσανε να απαντήσουν σε ερωτήματα όπως:

1) ποιος και γιατί ανακάλυψε- δημιούργησε «αυτό»;

2) γιατί το μαθαίνουμε αυτό;

3) πότε και που θα το χρησιμοποιήσουμε;

4) ποια είναι η διαδρομή των μαθηματικών;

5) σε τι μας χρησιμεύουν τα μαθηματικά;

Επιπλέον, ασχοληθήκαμε με διάφορες δραστηριότητες που έχουν σχέση με τα μαθηματικά, όπως το πείραμα του Ερατοσθένη, η μέτρηση του ύψους των σχολείων μας, ένα κατάλογο λέξεων (στα Αγγλικά, Ελληνικά και Κροατικά) με ελληνικές ρίζες που συναντάμε στα μαθηματικά, κλπ.

Δείτε περισσότερα στο Twinspace του έργου