9o Πανελλήνιο Συνέδριο Καθηγητών Πληροφορικής

Πραγματοποιήθηκε στην πόλη της Καστοριάς το Σαββατοκύριακο 24-26 Απριλίου το 9ο Πανελλήνιο συνέδριο καθηγητών πληροφορικής με μεγάλο αριθμό εισηγήσεων και μεγάλο αριθμό συμμετεχόντων. Το θέμα του συνεδρίου ήταν “Η πληροφορική στην Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια εκπαίδευση – Καινοτόμες εκπαιδευτικές πρακτικές” και παρουσιάστηκαν πάνω από 120 θέματα στις παράλληλες εισηγήσεις και εργαστήρια. Πολλά από τα θέματα των εισηγήσεων αφορούν βεβαίως και τις συνεργασίες eTwinning όπως Flipped learning, Digital storytelling, εργαλεία  web 2.0, pow toon, Clay animation, Ασφάλεια στη χρήση ιστοσελίδων από τους μαθητές,  edmondo, padlet, google docs και άλλα. Δεν ήταν εύκολο βεβαίως κάποιος να τα παρακολουθήσει όλα , όσα είδαμε όμως ήταν αξιόλογα και πολύ χρήσιμα. Περιμένουμε την ηλεκτρονική δημοσίευσή τους για να μπορέσουμε όλοι να τα αξιοποιήσουμε.

Συγχαρητήρια στην οργανωτική και σε όλες τις επιτροπές που συντέλεσαν στην πραγματοποίηση του συνεδρίου και ειδικά στους ΚΕΠΛΗΝΕΤ της Καστοριάς και των άλλων τριών νομών της Δυτικής Μακεδονίας  με τους οποίους συνεργαζόμαστε για τις ενημερώσεις ETwinning, γιατί προσφέρουν πράγματι πάρα πολλά στην εκπαίδευση με τη βοήθειά τους τόσο στην τεχνική υποστήριξη των σχολικών μονάδων όσο και στην επιμόρφωση των εκπαιδευτικών σε θέματα νέων τεχνολογιών που μπορούν να αξιοποιηθούν στη διδακτική πράξη. WP_20150426_004