Ενημέρωση για το Erasmus+ στη ΔΔΕ Καστοριάς

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Καστοριάς,  ο υπεύθυνος Σχολικών Δραστηριοτήτων  Μπάμπης Σαββίδης και ο πρεσβευτής etwinning Δυτικής Μακεδονίας Βασιόπουλος Σωκράτης  οργάνωσαν   την Πέμπτη 13 Μαρτίου ενημερωτική συνάντηση στο χώρο του ΚΕΣΥΠ  με θέμα “Δράσεις για τα σχολεία στο Erasmus+”. Στη συνάντηση συμμετείχαν καθηγητές και Διευθυντές εκπρόσωποι των σχολικών μονάδων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Καστοριάς. Παρουσιάστηκαν πραγματοποιηθείσες δράσεις σε Δημοτικό και Γυμνάσιο από τη συνάδελφο Κατερίνα Παπαγιαννοπούλου ΠΕ06  μέσα από τις οποίες τονίστηκαν τα οφέλη των ευρωπαϊκών συνεργασιών για τα σχολεία, τους καθηγητές και τους μαθητές και υπογραμμίστηκαν επίσης δυσκολίες και εμπόδια που εμφανίζονται στην υλοποίησή τους.  Στη συνέχεια παρουσιάστηκαν οι δύο βασικές δράσεις του Erasmus+, ΚΑ1 και ΚΑ2 καθώς και το Etwinning  ως πλατφόρμα αναζήτησης, συνεργασίας, χώρος υλοποίησης έργων και παρακολούθησης  τηλεδιασκέψεων , εργαστηρίων κλπ.. Κυρίως τονίστηκε η δυνατότητα σύνδεσης του Etwinning με τις δράσεις του  Εrasmus+ και επισημάνθηκε η αναμενόμενη αναβάθμισή του για να ανταποκριθεί στις προσδοκίες των νέων προγραμμάτων. Τέλος,  μετά από αρκετές ερωτήσεις που έδειξαν το έντονο  ενδιαφέρον για τις νέες δράσεις παρουσιάστηκαν τα βήματα εγγραφής σχολείου στο participants portal.

draseisgiasxoleia

pportal