ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΑΔΕΣΠΟΤΩΝ ΖΩΩΝ ΔΡΑΣΗ ΦΙΛΑΝΑΓΝΩΣΙΑΣ 04/04/2024

Die Bremer Stadtmusikanten  ein Möarchen der Brüder Grimm

Οι Μουσικοί της Βρέμης  παραμύθι των αδερφών Grimm σε απλοποιημένη μορφή από τις εκδόσεις  Χρήστου Καραμπάτου για παιδιά που μαθαίνουν Γερμανικά

Die Bremer Stadtmusikanten

Ο Αλφειός και η Αρέθουσα

Το Γερμανικό τμήμα Β3-Β5 μας διαβάζει το μύθο στο πλαίσιο της eTwinning-συνεργασίας μας ¨Freude am Lesen  – Lies mit mir ¨ με το γερμανικό Γυμνάσιο Steglitz στο Βερολίνο.

Μουσική σύνθεση του μαθητή μας Γεώργιου Δαυίδ Σκιά  συνοδεύει το Podcast

Παγκόσμια Ημέρα Ανεκτικότητας 16/11/23 Ενα podcast από την υπεύθυνη του Ομίλου Φιλαναγνωσίας Ελένη Τσαρουχά

ΕΥΡΩΠΑΙΚΈΣ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΕΣ ETWINNING 2023 – 2024

Ελένη Τσαρουχά

Ενεργά έργα eTwinning  του πρώτου Γυμνασίου Χαλκίδας  2023 2024

Την τρέχουσα σχολική χρονιά υλοποιούνται έξι ευρωπαϊκά  πρότζεκτ εκ των οποίων

στα δύο είμαστε ιδρυτές και στα τέσσερα συμμετέχοντες.

Αναλυτικά

1. Στο πλαίσιο του μαθήματος των Γερμανικών ιδρύθηκε το έργο «Wir lernen Deutsch»= Μαθαίνουμε Γερμανικά   από την Ελένη Τσαρουχά με συνιδρυτή τον Γερμανό καθηγητή Jonel Stan του ισπανικού σχολείου Lanuza της πόλης Zaragossa στην Ισπανία. Το συγκεκριμμένο πρότζεκτ ιδρύθηκε την σχολική χρονιά 2022-23 και ανανεώθηκε την τρέχουσα σχολική χρονιά με την νέα συνεργάτιδα του έργου την κ. Ελισάβετ Δεμίρογλου ΠΕ07 υποδιευθύντρια του 4ου Γυμνασίου Χαλκίδας. Το έργο αφορά την εκμάθηση των Γερμανικών με την συνεργατική  μάθηση, την χρήση ΤΠΕ και την ευρωπαϊκή σφραγίδα Συμμετέχουν μαθητές και των τριών τάξεων των Γυμνασίων μας.
  2. Στο πλαίσιο του Ομίλου Φιλαναγνωσίας του σχολείου μας «Μπορώ και καλύτερα» ιδρύθηκε από την καθηγήτρια Ελένη Τσαρουχά ΠΕ07 eTwinning έργο  «Freude am Lesen – Φιλαναγνωσία» με το Γερμανικό Γυμνάσιο Steglitz του Βερολίνου της Γερμανίας και συνεργάτρια την κ. Στέλλα Μανδρατζή ΠΕ02 . Συμμετέχουν τμήματα της Β τάξης των Γυμνασίων μας.
  3. Το σχολείο μας συμμετέχει και σε άλλα τρία eTwinningprojekts ως συνεργάτης  με μαθητές και ένα μόνο για καθηγητές. Αναλυτικά οι συνεργασίες μας έχουν ως εξής:
  4. Έργο για τα ανθρώπινα δικαιώματα παιδιών και ενηλίκων με τίτλο «Human rights: common achievement for children and adults» με ιδρυτές από Ιταλία και Ελλάδα, συμμετέχουν μαθητές από όλες τις τάξεις των σχολείων μας.
  5. Εργο για το περιβάλλον The delightful forest με ιδρυτές καθηγητές από την Ισπανία και την Πολώνία.
  6. Έργο για το ιδανικό σχολείο όπως το φανταζόμαστε με τίτλο «Dream = Reality» με ιδρυτές από τη Γεωργία και τη Ρουμανία το 2022 που μένει ενεργό ως σήμερα.

Έργο για την εκμάθηση των Γερμανικών με τίτλο  «StadtLandSchule» με ιδρυτές την Ιταλία και την Πολωνία. Ετος ίδρυσης 2021 και παραμένει ενεργό ως σήμερα.

d.  Και τέλος δημιουργήθηκε την σχολική χρονιά μια  εθνική eTwinning συνεργασία μόνο για καθηγητές με θέμα «The teacher burnout and the new educational reality as a challenge of cooperation and professional enhancement =Η επαγγελματική εξουθένωση και η νέα εκπαιδευτική πραγματικότητα ως πρόκληση συνεργασίας και επαγγελματικής ανέλιξης»  με ιδρυτές μόνο από Ελλάδα.

Στην φωτογραφία που ακολουθεί φαίνεται η ημερομηνία ίδρυσης του κάθε έργου συγκεκριμένα των ευρωπαϊκών  συνεργασιών μας.

Energa erga eTwinnig 202324

Ημέρα Ανάγνωσης η 17η Νοέμβρη στη Γερμανία

17.11.2023: Vorlesetag zum Thema “Vorlesen verbindet!”

Das Logo des Vorlesetags zeigt die grafische Darstellung zweier Kinder und eines vorlesenden Mannes. Beide sitzen auf bzw. zwischen dem Schriftzug
Bildrechte: © Gert Albrecht für DIE ZEIT; DIE ZEIT, Deutsche Bahn AG/Deutsche Bahn Stiftung und Stiftung Lesen

Jedes Jahr am dritten Freitag im November setzt der Aktionstag ein öffentliches Zeichen für die Bedeutung des Vorlesens. Er soll Kinder und Erwachsene für Geschichten begeistern. Das Motto des diesjährigen Vorlesetages lautet “Vorlesen verbindet!”.

Auf der Webseite des bundesweiten Vorlesetags – einer Initiative von “Die Zeit”, Stiftung Lesen und Deutsche Bahn Stiftung – finden sich Informationen rund um den Aktionstag, wie Vorleseempfehlungen und eine Übersicht zu Vorleseaktionen.