Αρχική » Χωρίς κατηγορία » Γυμνάσιο με Λ.Τ. Ξυλαγανής: Συμμετοχή στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα Astro Pi – Mission Zero

Το Γυμνάσιο με Λυκειακές Τάξεις Ξυλαγανής συμμετείχε στο σχολικό πρόγραμμα του Ευρωπαϊκού Οργανισμού Διαστήματος (ESA), σε συνεργασία με το Ευρωπαϊκό Γραφείο Πόρων Εκπαίδευσης για το Διάστημα στην Ελλάδα (ESERO), με θέμα το Διάστημα και τις Επιστήμες STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) με τίτλο «Astro Pi Challenge».
Στα πλαίσια του προγράμματος Mission Zero, μαθητές του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να γράψουν ένα πρόγραμμα σε γλώσσα προγραμματισμού Python, το οποίο στη συνέχεια θα εκτελεστεί στον Διεθνή Διαστημικό Σταθμό και θα εμφανίσει σε οθόνη του υπολογιστή Astro Pi μία εικόνα την οποία θα δουν οι αστροναύτες καθώς κάνουν τις καθημερινές τους εργασίες. Επιπλέον, το φόντο της εικόνας θα αλλάζει χρώμα ανάλογα με το χρώμα της στολής του αστροναύτη που ανιχνεύεται από το Astro Pi.