Επιστροφή σε Συνεργαζόμενα Σχολεία 2012-13

7ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΑΡΓΟΥΣ

Μικρό αλλά με μεγάλη ιστορία!!! Κατασκευάστηκε το 1831, όταν κυβερνήτης στην Ελλάδα ήταν ο Καποδίστριας.
Βέβαια, σήμερα λειτουργεί ανακαινισμένο. Στη φωτογραφία παρουσιάζεται μόνο το κεντρικό κτήριο. Υπάρχουν νεότερες αίθουσες απέναντι καθώς και αίθουσες-τροχόσπιτα και ενοικιαζόμενες σε πολυκατοικία έξω από το χώρο του σχολείου.

Συστεγάζεται με το 1ο Δημ. Σχολ. Άργους.

Λειτουργεί ως 6/θέσιο και έχει 100 μαθητές. Παρότι η υποδομή του σχολείου κάθε άλλο παρά βοηθάει τον εκπαιδευτικό, όλοι μας βρισκόμαστε σε μια διαρκή αναζήτηση…εκεί συναντήσαμε και το ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ!!! Από το Νοέμβριο του 2012 συμμετέχουμε με μια ωριαία εκπομπή κάθε μήνα. Ο τίτλος της εκπομπής μας είναι «Ο 7ος Πλανήτης παρουσιάζει…» και τα θέματά μας είναι αφιερώματα σε παγκόσμιες ημέρες. Όλες οι εκπομπές προετοιμάζονται από εμάς τους 16 μαθητές της Στ` τάξης με την καθοδήγηση της δασκάλας μας. Συμβουλάτορας και εμψυχωτής στέκεται στο πλευρό μας ο Διευθυντής του σχολείου μας.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/esrblog/esr-2011-2013/esr-2012-13/%cf%83%cf%85%ce%bd%ce%b5%cf%81%ce%b3%ce%b1%ce%b6%cf%8c%ce%bc%ce%b5%ce%bd%ce%b1-%cf%83%cf%87%ce%bf%ce%bb%ce%b5%ce%af%ce%b1/7%ce%bf-%ce%b4%ce%b7%ce%bc%ce%bf%cf%84%ce%b9%ce%ba%ce%bf-%ce%b1%cf%81%ce%b3%ce%bf%cf%85%cf%83/

1 σχόλιο

1. Μικρούλια μου, έχετε όμως την καλύτερη δασκάλα! Οι υποδομές δεν είναι εμπόδια!  ! ! ! ! Καλή συνέχεια!