Νοσταλγικό σεργιάνι στα μουσικά μονοπάτια του Μ.Χατζιδάκι και του Β. Τσιτσάνη με οδηγό την κιθάρα – «Μουσικά αβγΑ» Μουσικό Σχολείο Βέροιας

αφίσα εκπομπή Τσιτσάνης - Χατζιδάκις

Μη χάσετε αυτήν την Κυριακή στις 5 – 6 μ.μ. την εκπομπή «Εκκολαπτόμενοι Ρεπόρτερς» της ραδιοφωνικής ομάδας «Μουσικά αβγΑ» του Μουσικού Σχολείου Βέροιας στο European School Radio –  το πρώτο διαδικτυακό μαθητικό ραδιόφωνο.

Η εκπομπή αποτελεί ένα μικρό αφιέρωμα στους μεγάλους Έλληνες συνθέτες, Μάνο Χατζιδάκι και Βασίλη Τσιτσάνη, οι οποίοι αν και μεγαλούργησαν σε διαφορετικά μουσικά μονοπάτια βρίσκονται πάντα εντός μας, ως εκφραστές του πηγαίου και του αυθεντικού, ως εκφραστές μιας διαχρονικής ελληνικότητας. Αφορμή για την εκπομπή αυτή στάθηκε η εκδήλωση «Από τον Χατζιδάκι στον Τσιτσάνη» των μαθητών και καθηγητών κιθάρας του Μουσικού Σχολείου Βέροιας, που πραγματοποιήθηκε στην Αίθουσα Εκδηλώσεων της Δημόσιας Βιβλιοθήκης Βέροιας τη Δευτέρα 31/3/2014 και ώρα 18:30.

Ελάτε να σεργιανίσουμε παρέα σε αγαπημένα μουσικά μονοπάτια με οδηγό την κιθάρα! Συντονιστείτε μαζί μας!

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/esrblog/2014/05/10/%ce%bd%ce%bf%cf%83%cf%84%ce%b1%ce%bb%ce%b3%ce%b9%ce%ba%cf%8c-%cf%83%ce%b5%cf%81%ce%b3%ce%b9%ce%ac%ce%bd%ce%b9-%cf%83%cf%84%ce%b1-%ce%bc%ce%bf%cf%85%cf%83%ce%b9%ce%ba%ce%ac-%ce%bc%ce%bf%ce%bd%ce%bf/