Ελάτε να γιορτάσουμε μαζί την 21η Μαρτίου 2014!!! Ραδιοφωνικό αφιέρωμα – 2ο έτος

afisa Afieroma

21η Μαρτίου 2014

ΗΜΕΡΑ ΓΙΟΡΤΗΣ ΣΤΟ  EUROPEAN SCHOOL RADIO –

Ραδιοφωνικό αφιέρωμα

Ακούστε τα σποτάκια:  spot 1 Hmera Poihsis

spot 2 Hmera Poihsis

antiratsicmSpot

To European School Radio για δεύτερη συνεχή χρονιά μετά από πρόσκληση – πρόταση της ραδιοφωνικής ομάδας Μουσικά αβγΑ του Μουσικού Σχολείου Βέροιας συμμετέχει στον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Ποίησης και συμβάλλει δυναμικά στην εξάπλωση του ενδιαφέροντος για την ποίηση στα σχολεία στην Ελλάδα αλλά και τη διάδοση της ποίησης στο ευρύ κοινό.

21 Μαρτίου – μια μέρα με πολλά πρόσωπα.

• Ημέρα της Εαρινής Ισημερίας και Αρχή της Άνοιξης,
  • Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης,
  • Παγκόσμια Ημέρα Δασοπονίας,
  • Παγκόσμια Ημέρα Ύπνου,
  • Παγκόσμια Ημέρα κατά του Ρατσισμού και των Φυλετικών Διακρίσεων.

Ελάτε να γιορτάσουμε μαζί την 21η Μαρτίου

Ελάτε να κάνουμε τη ζωή μας

πιο… ισορροπημένη

πιο… όμορφη

πιο…ποιητική,

πιο…ήρεμη

γεμάτη ΑΓΑΠΗ

ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΗΜΕΡΑ ΑΦΟΡΜΗ

• ΓΙΑ ΝΑ ΘΥΜΗΘΟΥΜΕ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
  • ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΣΤΙΧΟΥΣ
  • ΓΙΑ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΜΕ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ
  • ΓΙΑ ΝΑ ΦΥΤΕΨΟΥΜΕ ΤΟ ΔΕΝΔΡΟ ΤΗΣ…ΑΓΑΠΗΣ

afisa

Εμπνευστείτε λοιπόν από τη μέρα αυτή με τα πολλά πρόσωπα και

• Δημιουργήστε ηχογραφημένα σποτάκια απαγγέλλοντας τα αγαπημένα σας ποιήματα Ελλήνων ή ξένων ποιητών και επενδύστε τα με μουσική της αρεσκείας σας. (Τα ποιήματα μπορείτε να τα απαγγείλετε σε όποια γλώσσα επιθυμείτε – ζητήστε βοήθεια από τους καθηγητές σας ξένων γλωσσών). Στείλτε μας μελοποιημένα ποιήματα για να μεταδίδονται αυτήν την ημέρα από το ESR.
  • Γίνετε εσείς… ποιητές και στείλτε μας τις δικές σας ποιητικές δημιουργίες είτε ηχογραφημένες είτε σε κείμενο word, ώστε να τις ηχογραφήσουν ή ακόμη και να τις μελοποιήσουν άλλα σχολεία.
  • Τολμήστε να μελοποιήσετε και σεις ποιήματα δικά σας ή άλλων δημιουργών και στείλτε τα.

Μην ξεχνάτε να σημειώσετε και να αναφέρετε σε κάθε ποίημα το ονοματεπώνυμο του ποιητή ή, αν είναι μελοποιημένο, το ονοματεπώνυμο του συνθέτη.

Γιατί ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!

Σημείωση: Τα ποιήματα με αντιρατσιστικό περιεχόμενο θα γίνουν… καρποί στο Δένδρο  της Αγάπης που έχει ήδη φυτευθεί! ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ !

ΟΔΗΓΙΕΣ

ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΜΕ ΤΑ ΣΠΟΤΑΚΙΑ ΣΑΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΤΑ ΣΤΕΛΝΕΤΕ ME email στη διεύθυνση: mousver@gmail.com

Σημείωση: Οι ηχογραφήσεις σας δε θα πρέπει να υπερβαίνουν τo 1 λεπτό και η μορφή του αρχείου θα πρέπει να σε mp3.

Οδηγίες ηχογράφησης μπορείτε να βρείτε στο blog του Εuropean School Radio

ΟΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΕΣ ΣΑΣ ΘΑ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ EUROPEAN SCHOOL RADIO την 21η Μαρτίου 2014 – Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης και για όλη την επόμενη εβδομάδα.

afisa radiofoniko afieroma poetry

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/esrblog/2014/03/09/%ce%b5%ce%bb%ce%ac%cf%84%ce%b5-%ce%bd%ce%b1-%ce%b3%ce%b9%ce%bf%cf%81%cf%84%ce%ac%cf%83%ce%bf%cf%85%ce%bc%ce%b5-%ce%bc%ce%b1%ce%b6%ce%af-%cf%84%ce%b7%ce%bd-21%ce%b7-%ce%bc%ce%b1%cf%81%cf%84%ce%af%ce%bf/

1 ping

1. […] 21η Μαρτίου 2014 ΗΜΕΡΑ ΓΙΟΡΤΗΣ ΣΤΟ EUROPEAN SCHOOL RADIO –Ραδιοφωνικό αφιέρωμα To European School Radio για δεύτερη συνεχή χρονιά μετά από πρόσκληση – πρόταση της ραδιοφωνικής ομάδας Μουσικά αβγΑ του Μουσικού Σχολείου Βέροιας συμμετέχει στον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Ποίησης και συμβάλλει δυναμικά στην εξάπλωση του ενδιαφέροντος για την ποίηση στα σχολεία στην Ελλάδα αλλά και τη διάδοση της ποίησης στο ευρύ κοινό.Ταυτόχρονα όμως συμμετέχει και στον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Δασοπονίας, της Παγκόσμια Ημέρα Ύπνου καθώς και της Παγκόσμιας Ημέρας κατά του Ρατσισμού και των Φυλετικών Διακρίσεων.  […]

Τα σχόλια έχουν απενεργοποιηθεί.