Βράβευση με Ετικέτα Ποιότητας για τα “ευρω… παραμύθια στο ραδιόφωνο”

EKPAIDEUTIKOSΤο εκπαιδευτικό πρόγραμμα στο μαθητικό ραδιόφωνο European School Radio με τίτλο: “Euro… tales on the European School Radio”, που υλοποιήθηκε τη σχολική χρονιά 2014-15 στη Γ’ Τάξη του Ιδιωτικού Δημοτικού Σχολείου ΔΕΛΑΣΑΛ Θεσσαλονίκης και μέσω του οποίου οι μαθητές εκφράστηκαν με δημιουργικό και παιγνιώδη τρόπο από τη ραδιοφωνική παραγωγή, απέσπασε ευρωπαϊκή διάκριση! Οι Εθνικές Υπηρεσίες Υποστήριξης του eTwinning αξιολόγησαν το έργο και προχώρησαν στην απονομή Εθνικής Ετικέτας Ποιότητας στις υπεύθυνες εκπαιδευτικούς και ιδρύτριες του ευρωπαϊκού έργου (Murielle Ducroo- Γαλλία & Eftychia Touliou- Ελλάδα), αλλά και ακόμα μερικούς εκπαιδευτικούς που συμμετείχαν με τα σχολεία τους στο έργο.

Συγκεκριμένα, η Εθνική Υπηρεσία Υποστήριξης (ΕΥΥ eTwinning) για την Ελλάδα απέστειλε συγχαρητήρια επιστολή τονίζοντας ότι: Υλοποιήθηκε ένα πολύ δημιουργικό έργο, το οποίο διαθέτει όλα τα απαραίτητα στοιχεία για να θεωρηθεί επιτυχημένο: Ενεργή συμμετοχή των μαθητών, αλληλεπίδραση, δημιουργική χρήση εργαλείων ΤΠΕ, άριστη οργάνωση twinspace, παιδαγωγική καινοτομία, αξιολόγηση και σχολιασμό των δραστηριοτήτων που υλοποιήθηκαν!”

Η διακρατική βράβευση με τον ίδιο τίτλο σημαίνει ότι τον Νοέμβριο 2015 θα γίνει απονομή ανώτερης διάκρισης, δηλαδή Ευρωπαϊκής Ετικέτας Ποιότητας, που δίνεται μόνο σε μερικές δεκάδες σχολείων σε όλη την Ευρώπη.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/esrblog/2015/09/28/eurotaleslabel2015/