Μουσικοί Υποκριτές – Μουσικό Σχολείο Βέροιας «Αρχαία Ελληνικά… στον αέρα! Περί φιλίας ο λόγος»

Αρχαία Ελληνικά στον αέρα νέο

Ακούστε εδώ το διαφημιστικό σποτ της εκπομπής:

“Φιλία εστί μία ψυχή εν δυσί σώμασιν ενοικουμένη”.

Μη χάσετε την Πέμπτη 2 Απριλίου 2015 στη 13:00 και στις 17:00 το απόγευμα την εκπομπή «Αρχαία Ελληνικά… στον αέρα» με θέμα τη φιλία!

Ποιος είναι ο καλός φίλος; Όλοι οι άνθρωποι θέλουν να έχουν φίλους; Ποια ήταν τα φιλικά δίδυμα στο παρελθόν; Τι είπαν οι αρχαίοι για τη φιλία; Υπάρχει φιλία στις μέρες μας; Ποιους κινδύνους αντιμετωπίζει η πραγματική φιλία σήμερα;

Αν ψάχνετε απαντήσεις σε αυτά τα ερωτήματα, μερικά από τα οποία είναι διαχρονικά και συνεχίζουν να απασχολούν τις σύγχρονες κοινωνίες, θα τις βρείτε στη ραδιοφωνική εκπομπή που ετοίμασαν οι Μουσικοί Υποκριτές του Μουσικού Σχολείου Βέροιας με αφορμή το μάθημα της Αρχαίας Ελληνικής Γλώσσας.

Θα σας κρατήσουμε συντροφιά με επιλεγμένη μουσική και πολλές εκπλήξεις από τα μέλη της νέας ραδιοφωνικής ομάδας «Μουσικοί Υποκριτές» του Μουσικού Σχολείου Βέροιας, η οποία τολμά να βγάλει τα Αρχαία Ελληνικά  από τα στενά και ασφυκτικά όρια του σχολικού βιβλίου στον φρέσκο διαδικτυακό αέρα του πρώτου μαθητικού ραδιοφώνου – “European School Radio”!

Συντονιστείτε μαζί μας για ένα ενδιαφέρον μάθημα Φιλίας!

Υ.Γ. Προσοχή η εκπομπή απευθύνεται μόνο σε όσους αναζητούν την αληθινή φιλία.

Εδὠ ακούστε την εκπομπή.

Εδώ δείτε το προωθητικό βίντεο της εκπομπής.

Εδώ δείτε το δελτίο τύπου.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/esrblog/2015/04/01/moysikoi-ypokrites-moysiko-scholeio/