Μαρ 09

Ακου τα αρώματα με τα μάτια σου και μύρισε τους ήχους με την καρδιά σου Ενα καινούριο ταξίδι αισθήσεων στην αυλή του σχολείου μας

DSC00112

Με την Ψυχή στα Πόδια..Κυριακή 15 Μαρτίου Ώρα: 18:00. Μια Εκπομπή των Μαθητών του Ειδικού Γυμνασίου Λυκείου Αθηνών

Στο περιβαλλοντικό πρόγραμμα το οποίο εντάσσεται στη θεματική »Αειφόρο σχολείο-Αυλή σχολείου», συμμετέχουν 14 μαθητές από όλες τις τάξεις του γυμνασίου. Σε μια προσπάθεια να αναμορφώσουμε την αυλή του σχολείου μας συνεργαζόμαστε με διάφορους φορείς (Διομήδειο (Βοτανικό) κήπο, Γεωπονικό Πανεπιστήμιο, ΚΠΕ Αργυρούπολης, Δήμο Ηλιούπολης, Εταιρία Προστασίας Σπαστικών, τοπικούς οίκους ευγηρίας et al) με στόχο την δραστηριοποίηση και ευαισθητοποίηση των μαθητών μας σε θέματα που αφορούν στο περιβάλλον, την επαφή με τη φύση αλλά και τη συνύπαρξη και συνεργασία τους με άλλες ηλικιακές ομάδες σε διαφορετικά πλαίσια (άρση αποκλεισμού).

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/esrblog/2015/03/09/%ce%b1%ce%ba%ce%bf%cf%85-%cf%84%ce%b1-%ce%b1%cf%81%cf%8e%ce%bc%ce%b1%cf%84%ce%b1-%ce%bc%ce%b5-%cf%84%ce%b1-%ce%bc%ce%ac%cf%84%ce%b9%ce%b1-%cf%83%ce%bf%cf%85-%ce%ba%ce%b1%ce%b9-%ce%bc%cf%8d%cf%81%ce%b9/