4ο Γυμνάσιο Σερρών “Σχολικό Ραδιοδρόμιο” Θεατρική παράσταση “Ομηρομυθεύματα”

Τρίτη στον «αέρα» για τους μαθητές και μαθήτριες της Γ’τάξης του 4ου Γυμνασίου Σερρών, που μέσα από την εκπομπή τους «Σχολικό Ραδιοδρόμιο» παρουσιάζουν σχολικές δραστηριότητες, προγράμματα του σχολείου αλλά και διάφορα άλλα εκπαιδευτικά θέματα. Ακόμη μια εκπομπή λοιπόν, αφιερωμένη στις θεατρικές δράσεις του σχολείου μας και συγκεκριμένα στην παράσταση «Τα Ομηρομυθεύματα ξυπνούν και εμπνέουν ακόμα». Το έργο ετοίμασαν οι μαθητές της θεατρικής ομάδας του σχολείου μας σε συνεργασία με τους καθηγητές μας και πρόκειται να το παρουσιάσουν την Τετάρτη 14 Μάη στο Δημοτικό Θέατρο της πόλης των Σερρών. Στην εκπομπή μιλούν για το έργο και την εμπειρία τους τέσσερις από τους πρωταγωνιστές/στριες της παράστασης. Οι συνεντεύξεις πλαισιώνονται από τραγούδια της παράστασης, διασκευασμένα για τις ανάγκες του έργου αλλά και διάφορα άλλα ελληνικά τραγούδια που σχετίζονται με το περιεχόμενο του έργου.
Την εκπομπή επιμελούνται και παρουσιάζουν οι μαθητές και μαθήτριες:
Μαρία Β., Φωτεινή Μ. και Γιώργος Μ. ενώ στην τεχνική υποστήριξη είναι ο Χρήστος Κ. Την εκπομπή συντονίζουν οι καθηγητές του σχολείου Μιχάλης Κυριακίδης, Γιώργος Σκαλτσάς και Κώστας Καμπουρίδης
Ακούστε την εκπομπή την Τρίτη 13 Μάη 2014 και ώρα 4 – 5 μ.μ.

Αφίσα  θεατρικο 2014

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/esrblog/2014/05/10/4%ce%bf-%ce%b3%cf%85%ce%bc%ce%bd%ce%ac%cf%83%ce%b9%ce%bf-%cf%83%ce%b5%cf%81%cf%81%cf%8e%ce%bd-%cf%83%cf%87%ce%bf%ce%bb%ce%b9%ce%ba%cf%8c-%cf%81%ce%b1%ce%b4%ce%b9%ce%bf%ce%b4%cf%81%cf%8c%ce%bc%ce%b9-2/