“Ταξίδι … στο παρελθόν” από το 10ο Δημοτικό Σχολείο Ηλιούπολης

Το 10ο Δημοτικό Σχολείο Ηλιούπολης συμμετέχει για πρώτη χρονιά στο European School Radio στα πλαίσια του eTwinning project  “Family Ties” και του 2014 Ευρωπαϊκού Έτους για τη Συμφιλίωση Οικογένειας και Εργασίας. Τα παιδιά της Στ’ θα ασχοληθούμε με τις δεκαετίες ’70 κι ’80 όταν οι γονείς μας ήταν παιδιά κι έφηβοι. Θα τους πάρουμε συνέντευξη και μέσω του European School Radio  θα μιλήσουμε για τη μουσική, τους χορούς, τη μόδα, τα αθλητικά και τον κινηματογράφο της εποχής. Θα προετοιμάσουμε εκπομπές ελληνικά κι αγγλικά. Μείνετε συντονισμένοι στο Μαθητικό Ραδιόφωνο! Το 10ο Ηλιούπολης θα σας “ταξιδέψει” … στο παρελθόν!

eTwinningLogoVerticalRBG_smallNewschlogo

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/esrblog/2013/11/19/%cf%84%ce%b1%ce%be%ce%af%ce%b4%ce%b9-%cf%83%cf%84%ce%bf-%cf%80%ce%b1%cf%81%ce%b5%ce%bb%ce%b8%cf%8c%ce%bd-%ce%b1%cf%80%cf%8c-%cf%84%ce%bf-10%ce%bf-%ce%b4%ce%b7%ce%bc%ce%bf%cf%84%ce%b9%ce%ba/

3 σχόλια

1. Ωραία ιδέα να εμπλέξετε τους γονείς…
    Πότε θα ακουστούν οι πρώτες συνεντεύξεις ;
    Κ.Λ.

• Natalia στο 17 Ιανουαρίου 2014 στις 9:58 μμ

Κ.Λ.
      Ευχαριστώ για το θετικό σχόλιο.
      Όλες οι πληροφορίες στις ελληνικές εκπομπές προέρχονται από τις συνεντεύξεις των γονέων.
      Σε κάθε (ελληνική) εκπομπή θα ακούγονται σύντομα ηχογραφημένα αποσπάσματα από αυτές τις συνεντεύξεις.
      Η επόμενη εκπομπή βγαίνει στον αέρα στις 21 Φεβρουαρίου κι έχει θέμα: “Κινηματογράφο & Θέατρο στις δεκαετίες ’70 κι ’80”

• Παναγιώτα στο 19 Νοεμβρίου 2013 στις 9:05 μμ

Καλή αρχή, Ναταλία και παιδιά.
    Εμπρός και για τις εκπομπές.
    Παναγιώτα

Τα σχόλια έχουν απενεργοποιηθεί.