Οδηγίες Edmodo για μαθητές και νέο πρόγραμμα τηλεκπαιδεύσεων

Στο σχολείο μας αποφασίστηκε ως πλατφόρμα ασύγχρονης εξ’ αποστάσεως εκπαίδευσης να χρησιμοποιηθεί το Edmodo. Θα λειτουργεί παράλληλα με τις σύγχρονη (“ζωντανή”) τηλεκπαίδευση. Στο Edmodo θα μπορούν οι μαθητές να παρακολουθούν το υλικό που ανεβάζουν οι εκπαιδευτικοί σε κάθε τμήμα. Το υλικό μπορεί να περιλαμβάνει  σχόλια, δραστηριότητες, συνδέσμους, εργασίες κ.λ.π. Το επόμενο βίντεο εξηγεί, με όσο πιο απλό τρόπο γίνεται, τα βήματα που πρέπει να κάνουν οι μαθητές για να εγγραφούν σε τμήματα και να δραστηριοποιούνται στην ψηφιακή τους τάξη.

Επίσης, η σύγχρονη τηλεκπαίδευση μέσω της πλατφόρμας Webex, θα συνεχιστεί και θα επεκταθεί σε όλες τις τάξεις. Από εδώ και στο εξής όμως, το εβδομαδιαίο πρόγραμμα θα γίνεται γνωστό στους μαθητές μας μόνο μέσω προσωπικού e-mail, που θα σας αποστέλλεται από το σχολείο. Καλό μάθημα σε όλους μας!