Σαν σήμερα

25/4/1850: Ο Πάουλ Γιούλιους φον Ρόιτερ, ιδρυτής του πρακτορείου ειδήσεων Reuters, χρησιμοποιεί 40 περιστέρια για να μεταφέρει στους πελάτες του το κλείσιμο των τιμών του χρηματιστηρίου.

Βίντεο Τομέα Οικονομίας & Διοίκησης

Ο  Τομέας Οικονομίας & Διοίκησης έχει δύο ειδικότητες στην Γ Λυκείου. Την ειδικότητα Υπαλλήλων Διοίκησης Επιχειρήσεων και Οικονομικών Υπηρεσιών και την ειδικότητα Υπαλλήλων Τουριστικών Επιχειρήσεων. Στο βιντεάκι που ακολουθεί, το οποίο δημιούργησε η συνάδελφος κα. Μπίτη Βιολέττα, γίνεται μια μικρή παρουσίαση του τομέα μας.

Αποχαιρετισμός Γ΄ Λυκείου

Μία σχολική χρονιά τελειώνει και μια ακόμη Γ Λυκείου μας αποχαιρετά… για αυτό και εμείς, στον Τομέα Οικονομίας & Διοίκησης το γιορτάσαμε με κοκτέιλ, χωρίς αλκοόλ φυσικά, που έφτιαξαν οι μαθητές μας στο πλαίσιο του μαθήματος Λειτουργίες Ξενοδοχειακών Επιχειρήσεων.

Η διευθύντρια του ΕΚ ,κα. Καλαϊτζή, και οι καθηγήτριες και  καθηγητές του τομέα  σας ευχόμαστε ό,τι καλύτερο!!!

Ενημερωτικό του Τομέα Οικονομίας & Διοίκησης

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΤΟΥ ΤΟΜΕΑ

2 Απριλίου – Παγκόσμια Ημέρα Αυτισμού

<< Το ταξίδι της Μαρίας >>, μια ταινία – animation από το Ισπανικό Ίδρυμα Orange αφιερωμένη στο, άγνωστο για πολλούς, θέμα του Αυτισμού.

Το ταξίδι της Μαρίας

ΦΕΚ για την εξέταση υποψηφίων με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες

Εκδόθηκε το ΦΕΚ για την εξέταση υποψηφίων με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες.

http://ΕΘΝΙΚΟ ΤΥΠΟΓΡΑΦΕΙΟ ΦΕΚ Β 877/8-3-2021

Ερωτήσεις και Απαντήσεις σχετικά με το σύστημα των Πανελλαδικων 2021

Το σύστημα των Πανελλαδικών Εξετάσεων άλλαξε και για τους μαθητές της τρέχουσας σχολικής χρονιάς 2020-2021.

Στον παρακάτω σύνδεσμο υπάρχουν Ερωτήσεις – Απαντήσεις για τους υποψηφίους

Αιτήσεις για τις Πανελλαδικές Εξετάσεις 2021

Από 8 έως 19 Μαρτίου οι αιτήσεις-δηλώσεις των αποφοίτων ΓΕΛ και ΕΠΑΛ για τις Πανελλαδικές Εξετάσεις.

Στο ίδιο διάστημα δύνανται οι μαθητές της τελευταίας τάξης ΓΕΛ και ΕΠΑΛ, που έχουν ήδη
υποβάλει Αίτηση Δήλωση συμμετοχής για τις Πανελλαδικές Εξετάσεις έτους 2021 να
συμπληρώσουν τις Αιτήσεις-Δηλώσεις τους.

ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΙ ΚΑΘΑΡΗΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ

Στο μάθημα Αρχές Λογιστικής ένα θέμα που δυσκολεύει αρκετά τους μαθητές είναι οι Λογαριασμοί Καθαρής Περιουσίας.

Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να δείτε σχεδιαγραμματικά ποιοι είναι αυτοί οι λογαριασμοί, πώς τους κινούμε και με ποια σειρά.

Οι λογαριασμοί των εξόδων και των έκτακτων ζημιών επειδή μειώνουν την καθαρή περιουσία, χρεώνονται.

Αντίθετα, οι λογαριασμοί εσόδων και έκτακτων κερδών επειδή αυξάνουν την καθαρή περιουσία, πιστώνονται.

Ο Τομέας της Οικονομίας και Διοίκησης

Γιατί να επιλέξω τον Τομέα Οικονομίας και Διοίκησης;

Αν και τα σχολεία είναι κλειστά και ο καιρός περνάει, οι μαθητές της  Α΄ Λυκείου θα πρέπει να επιλέξουν κάποια στιγμή με την εγγραφή τους στη Β τάξη  τον τομέα που τους ενδιαφέρει και προτιμάνε. Ο τομέας αυτός θα τους οδηγήσει στη Γ Λυκείου σε αντίστοιχες ειδικότητες.

Για να μπορέσει ένας μαθητής να επιλέξει έναν τομέα θα πρέπει να έχει σωστή και ολοκληρωμένη ενημέρωση για όλους τους τομείς και τις διεξόδους που προσφέρουν.

Για τον Τομέα Οικονομίας και Διοίκησης του σχολείου μας κάνε κλίκ στον παρακάτω σύνδεσμο και παρακολούθησε την παρουσίαση πατώντας το play δεξιά στην αυτόματη αναπαραγωγή.

Στο email του τομέα μας tomeasoikonomiasdioikisis@gmail.com, μπορείς να μας στείλεις όποια απορία έχεις σχετικά με τον τομέα.

Το Ιδιοκτησιακό Καθεστώς των Επιχειρήσεων

ΑΟΔΕ

Οι επιχειρήσεις ανάλογα με το Ιδιοκτησιακό Καθεστώς διακρίνονται σε Δημόσιες, Ιδιωτικές και Μεικτές.