ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΣΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ

“Ατάκτως ερριμμένα”

Στον παραπάνω σύνδεσμο μπορείτε να ακούσετε τη σονάτα σε παλιό στυλ του Μενέλαου Παλλάντιου , που έφυγε πλήρης ημερών τον Αύγουστο του 2012.

Στον ίδιο σύνδεσμο περιέχονται και λίγα βιογραφικά του μεγάλου Έλληνα ακαδημαϊκού, συνθέτη, συγγραφέα , διευθυντή του Ωδείου Αθηνών , προέδρου του Δ.Σ. της Εθνικής Λυρικής Σκηνής και αρχιμουσικού του Εθνικού Θεάτρου.

Παράλληλα με τη μελέτη των δυο πρώτων κομματιών με τίτλους : “Νανούρισμα ” και “Δισταγμός”,  από τη συλλογή  Παιχνίδια στο πιάνο, παραθέτω και λίγους αφορισμούς, από το πρώτο τομίδιο με τίτλο : “Ατάκτως ερριμμένα ” , που δημοσίευσε η “φιλολογική στέγη”, στο τεύχος Ιουλίου -Αυγούστου -Σεπτεμβρίου 2012 .  Με τον τρόπο αυτό επιχειρείται μια πρώτη προσέγγιση των μαθητών του Μουσικού σχολείου Ρόδου με το έργο του.

ΑΤΑΚΤΩΣ ΕΡΡΙΜΜΕΝΑ

• ΨΑΧΝΕ όπου βρεις. Ακόμα και στα σκουπίδια κάτι καλό και χρήσιμο μπορεί να’ χει παραπέσει.
  • ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ στη ζωή πως με τρεις τρόπους μπορεί ν ‘ ανέβει κανείς ψηλά: με τα πόδια , με την κοιλιά και με το κεφάλι.
  • ΞΕΡΟΥΜΕ τα μέσα της ζωής. Τον σκοπό της όμως ποιος τον ξέρει;
  • ΜΟΝΟ όταν αναγνωρίζεις έμπρακτα τις υποχρεώσεις σου , έχεις δικαίωμα να ασκείς τα δικαιώματά σου.
  • ΟΙ ηλίθιοι ικανοποιούνται όταν κολακεύονται. Οι έξυπνοι κολακεύονται όταν ικανοποιούνται.
  • ΔΙΧΩΣ την ανυστερόβουλη αγάπη στον άνθρωπο η ζωή θα ήταν κόλαση.
  • ΑΛΛΟΙ όσο ζουν εκπροσωπούν το κενό, ενώ άλλοι δημιουργούν κενό όταν πεθαίνουν.
  • ΜΗΝ απελπίζεσαι. Πίσω από τα σύννεφα πάντα κάποιος ήλιος περιμένει.
Συγγραφέας στις 28 Μαρτίου 2013 στις 5:13 μμ | Σχόλια & Παραθέσεις (1)

1 σχόλιο προς ““Ατάκτως ερριμμένα””

1.   ΑΝΘΟΥΛΑ ΚΟΛΙΑΔΗ είπε:

Μπράβο Ερατώ… Μακάρι να μπορύμε όλοι να ακολουθούμε, ή τουλάχιστον να έχουμε κατά νου έστω και τα μισά απ΄αυτά που πρεσβεύει ο Παλλάντιος…