Ένα ενδιαφέρον μίνι πρότζεκτ πραγματοποιήθηκε με τους μαθητές της Ά Γυμνασίου την άνοιξη του 2024. Με αφορμή την ενότητα του σχολικού εγχειριδίου με θέμα τα χόμπυ, τα παιδιά διεξήγαγαν μια δημοσκόπηση μέσα στο τμήμα σχετικά με τις προτιμήσεις τους , τη συχνότητα με την οποία ασχολούνται με την κάθε δραστηριότητα, αλλά και για το αν έχουν ή δεν έχουν ελεύθερο χρόνο και πόσο. Τα στοιχεία αυτά συγκεντρώθηκαν και , με βοήθεια της συναδέλφου των Μαθηματικών , κυρίας Κοντογιαννίδου , οι μαθητές υπολόγισαν ποσοστά και τα παρουσίασαν στην τάξη. Μια ενδιαφέρουσα συνδιδασκαλία Μαθηματικών και Γερμανικών την οποία απόλαυσαν τόσο οι μαθητές όσο και οι εμπλεκόμενες καθηγήτριες.