Ένα ενδιαφέρον μίνι πρότζεκτ πραγματοποιήθηκε με τους μαθητές της Ά Γυμνασίου την άνοιξη του 2024. Με αφορμή την ενότητα του σχολικού εγχειριδίου με θέμα τα χόμπυ, τα παιδιά διεξήγαγαν μια δημοσκόπηση μέσα στο τμήμα σχετικά με τις προτιμήσεις τους , τη συχνότητα με την οποία ασχολούνται με την κάθε δραστηριότητα, αλλά και για το αν έχουν ή δεν έχουν ελεύθερο χρόνο και πόσο. Τα στοιχεία αυτά συγκεντρώθηκαν και , με βοήθεια της συναδέλφου των Μαθηματικών , κυρίας Κοντογιαννίδου , οι μαθητές υπολόγισαν ποσοστά και τα παρουσίασαν στην τάξη. Μια ενδιαφέρουσα συνδιδασκαλία Μαθηματικών και Γερμανικών την οποία απόλαυσαν τόσο οι μαθητές όσο και οι εμπλεκόμενες καθηγήτριες.
Αρχείο για "Ιούλιος, 2024"
HOBBYS
Ιούλ 24 24
ΙΣΤΟΡΙΑ Α΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ
Ιούλ 24 23
Αυτό το kahoot περιλαμβάνει τα βασικά της Ιστορίας Α΄Γυμνασίου που διδαχτήκαμε. Εμπρός λοιπόν να δούμε τι θυμόμαστε!
https://create.kahoot.it/details/5f9e87dd-09f9-4ac5-a5e4-f2c71598bea5
Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΑΘΗΝΑ
Ιούλ 24 23
Ένα ενδιαφέρον Quiz σχετικά με το πώς ήταν δομημένη η κοινωνία στην αρχαία Ελλάδα για επανάληψη θα βρείτε στον παρακάτω σύνδεσμο:
https://create.kahoot.it/details/6a596034-7972-4f62-8736-dfe866eec536