Από το quark μέχρι το Σύμπαν

Μια βιωματική προσέγγιση θεμελιωδών εννοιών της Σύγχρονης Φυσικής.

Η ιδέα για το θέμα αυτό προέκυψε  από μια συζήτηση στην τάξη ότι η Φυσική είναι δύσκολη και βαρετή. Η Φυσική όμως, άδικα μάλλον έχει  τη φήμη ότι είναι δύσκολη, ότι δεν είναι πρακτική ή ότι είναι βαρετή. Μπορεί να είναι δύσκολη, αλλά βαρετή όχι! Τα αναλυτικά προγράμματα και ο χρόνος ποτέ δεν φτάνουν  στα πεδία που η Φυσική γίνεται πράγματι συναρπαστική ή διασκεδαστική για τα παιδιά.

Το πρόγραμμα εφαρμόστηκε στην Β΄ τάξη του 1ου Γυμνασίου Πυλαίας, στο πλαίσιο της «Βιωματικής εργασίας  στην ενότητα  “Πολιτισμός και τέχνες” , (σχολική χρονιά 2015-16),  που πραγματοποιούνταν ενταγμένο στο σχολικό πρόγραμμα για μια ώρα την εβδομάδα. Στη συγκεκριμένη διδακτική παρέμβαση επιλέξαμε να ασχοληθούμε με θεμελιώδεις έννοιες της Φυσικής που δεν διδάσκονται βάσει του αναλυτικού προγράμματος και που έρχονται σε σύγκρουση με  την προσχολική γνώση, αλλά και την επίσημη σχολική ύλη. Οι ενότητες αυτές αφορούσαν την τέταρτη διάσταση και την έννοια του χρόνου, τη θεωρία της σχετικότητας, το καθιερωμένο μοντέλο, την προέλευση των δυνάμεων, την αρχή της απροσδιοριστίας, το διαστελλόμενο σύμπαν, την μεγάλη έκρηξη.

Δείτε εδώ σε δύο λεπτά τι κάναμε.

Πρώτη θεματική: Τέταρτη διάσταση.

Δεύτερη θεματική: Καθιερωμένο μοντέλο.

Τρίτη θεματική: Θεωρία σχετικότητας.

Τέταρτη θεματική. Αρχή απροσδιοριστίας.

ΥΓ. Ο Τίτλος του προγράμματος είναι εμπνευσμένος από τον τίτλο του βιβλίου του κ. Οικονόμου , από τις Πανεπιστημιακές εκδόσεις Κρήτης

Η εργασία που υποβλήθηκε στο συνέδριο