Ημέρα της Γυναίκας: 40 χρόνια Ελληνίδα – 40 χρόνια Ευρωπαία

Το 2ο ΓΕΛ ΞΑΝΘΗΣ στο πλαίσιο του προγράμματος ΣΧΟΛΕΙΑ ΠΡΕΣΒΕΙΣ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟΥ και με αφορμή την ημέρα της γυναίκας, αλλά και τα 40 χρόνια ένταξης της Ελλάδας στην Ε.Ε, υλοποίησε δράση με στόχο την ενημέρωση, ευαισθητοποίηση και προβληματισμό των μαθητών/τριών σχετικά με τα δικαιώματα των γυναικών, τους αγώνες για την κατάκτηση τυπικής και ουσιαστικής ισότητας, τις συνθήκες ζωής των γυναικών στον κόσμο, την έμφυλη βία,  τις στερεοτυπικές προσεγγίσεις, καθώς και βασικά θέματα υγείας των γυναικών στα διαφορετικά στάδια της ζωής τους. Συνολικά συμμετείχαν 95 μαθητές/τριες. Το υλικό που χρησιμοποιήθηκε είναι του ΕΔκΒ (πρόγραμμα Δάφνη: DAPHNE III της Ε.Ε.), καθώς και μια παρουσίαση σε  nearpod που δημιουργήθηκε για αυτόν τον σκοπό.